Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Komentari


MOJ OMAŽ DOAJENU BOSANSKOG JUNAČKOG NOVINARSTVA SALIHU BRKIĆU – MOSTARCU
Procitaj komentar

Autor: Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012)
Objavljeno: 14. May 2023. 19:05:12
Mnogo je ljudi raznih profesija i raznolikih naravi, koje sam sretao u ratu i miru. Neke pamtim po dobroj ili lošoj naravi, a neke po dobroj i lošoj profesiji, napose novinarskoj jer linija odbrane novinara u ratu nije bila niša manje važna od linije odbrane vojnika na straži. Isto tako, uloga novinarskog zanata u miru je od prevelike važnosti za oporavak od ratnih trauma, koje se liječe istinom i pravdom, nikako lažima i nepravdom.

Smrt Saliha Brkića – Mostaraca, neka mu se Milostivi Allah smiluje, obavezuje me da svjedočim pred Bogom i svijetom o čovjeku, koji je imao lijepu i dobru narav, koji je bio dobar i pošten novinar zato što je prenosio istinite vijesti o pravednoj borbi bosanskih branitelja protiv agresivne i zločinačke vojske kako sa istoka tako i sa zapada, ali i protiv izdajničke vojske Fikreta Abdića u Krajini.

Salih Brkić je bio vjeran svojoj novinarskoj profesiji onako i onoliko koliko je bio vjeran istini o borbi svoga naroda. Njegova novinarska riječ nije bila ni pusta ratna propaganda ni nedorečena istina o zločinima dušmana i patnji naroda. Salih se poistovjećivao sa borbom svoga naroda, ali nije dopuštao da se izmišlja i preuveličavaju borbeni podvizi, ali niti da se umanjuje stvarno junaštvo pojedinaca i jedinica bosanske armije.

Svaki Salihov novinarski izvještaj je pouzdan povijesni zapis o junačkoj borbi našeg naroda, ali i jasna poruka šta treba mijenjati i koje greške treba ispravljati da bismo ostali ispravni i uspravni i kao nacija i kao država.

Salih Brkić nije bio jedini novinar na prvoj liniji odbrane naše zemlje i naroda, ali jeste bio jedinstven po svom ljudskom karakteru i svojoj novinarskoj originalnosti, kreativnosti i dosljednosti. Nadam se da će to prepoznati mladi bosanski novinari, kojima Salih Brkić može i treba biti uzor dobre naravi i dobre novinarske profesije.

Neka Milostivi Allah našeg Saliha Brkića nagradi Džennet-i firdevsom, neka njegovoj porodici Allah Milostivi podari sabur, neka Salih svojim prijateljima bude u trajnom sjećanju, a našoj naciji neka Salih bude i ostane ponos što smo ga imali i poznavali na dunjaluku! Amin!

El-Fatiha!

VRH



Ostali prilozi:
» MEĐUNARDONA KONFERENCIJA O NASLJEĐU IMAMA ABŪ MANSŪR AL-MĀTURIDJE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 01. May 2025 15:57
» SAVJEST BOŠNJAČKOG DUHA SJEĆANJE NA ISMETA MARKOVIĆA-PLAVNIKA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 24. April 2025 18:48
» POČASNO MJESTO ZA UMJETNIČKO DJELO AKADEMIKA MEHMEDA AKŠAMIJE U LONDONU
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 20. April 2025 18:59
» POZDRAVLJAMO SVAKI NAPOR KOJI VODI KA JEDINSTVU ISLAMSKOG UMMETA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 18. April 2025 19:18
» QUO VADIS, SRBIJA?
IFIMES | 09. April 2025 15:01
» MEĐUNARODNI PRAVNI POREDAK JE U OPASNOSTI
Bošnjaci.Net | 06. April 2025 15:38
» TREĆI DAN HIŽASLAV
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 01. April 2025 15:11
» U SVJETLU BARJAMA – PORUKA BRATSTVA, VJERE I NADE
Božidar Proročić, književnik i publicista | 29. March 2025 19:14
» MEDŽLIS ISLAMSKE ZAJEDNICE U PETNJICI OBILJEŽIO SVETU NOĆ
Bajram Osmanović | 27. March 2025 19:02
» UNIŠTAVANJE STARIH OSMANLIJSKIH NIŠANA NA NOVOPAZARSKIM MEZARJIMA
Dr. Harun Crnovršanin | 17. March 2025 19:48
» IMPRESIONISTIČKI ODUŠEVLJAVA - OD VJERE DO NAUKE
Ferhat Korajac | 13. March 2025 15:54
» IFTAR S NANOM FATOM ORLOVIĆ
Bošnjaci.Net | 10. March 2025 16:35
Ostali prilozi istog autora:
» "NOVI PAZAR JE SV(IJ)ET“
16. April 2025 10:09
» TREĆI DAN HIŽASLAV
01. April 2025 15:11
» BOSNA DANAS - POGLED IZVANA
12. March 2025 20:43
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif