Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


NISU DJECA PLASTIČNO CVIJEĆE
Procitaj komentar

Autor: Said Šteta, književnik i novinar
Objavljeno: 28. October 2024. 14:10:29
Kada sam prije dvadesetak godina kao član vijeća roditelja u osnovnoj školi upozoravao na dilera droge koji je dilao drogu u dvorištu škole pa ga malo kasnije ubio drugi na sred čaršije, te navođenja na maloljetničku prostituciju također manijaka iz zgrade pored škole, dočekan sam arogantno od strane direktorice koja danas radi u federalnom ministarstvu odgoja i obrazovanja. U holu škole i danas stoji rečenica pisca po kojem se škola zove“Majko, na pravi put sam ti iziš’o!”

Drugi moj sukob imao sam sa razrednikom (u to vrijeme vlasnikom škole košarke, op.a) na kraju osmog razreda kada sam odbio dozvoliti da moje dijete ide na takozvanu matursku zabavu. Pozvan sam na razgovor, gdje sam profesoru sporta i treneru “nacrtao” onako glasno upravo ispod gore spomenute rečenice, i tako pojasnio da se u biološkom životu čovjeka ne može dva puta sazrijevati. (maturirati - ostvarivanje ili postizanje stupnja razvoja karakterističnog za neku dob; zrenje, sazrijevanje, op.a) Naravno, ni drugo dijete pet godina kasnije nije išlo na taj konzumeristički, nakinđureni, bal gdje se djeca izlažu kao da su plastično cvijeće. Oblačiti ih u skupe toalete, sa nadograđenim noktima, kosom i čime sve ne u petnaestim godinama je ZLOČIN! Puštati im neprimjerenu muziku njihovom uzrastu, dovoditi u kontakt sa opijatima, makar to bili “enerdži” je također zločin! Zličin spram nevinom biću koje još treba igru i ako se uspravi da dohvati otrovnu voćku, treba mu na vrijeme reći. Kasnije sve je kasno!

Sve godine poslije, pokušavam ukazati na činjenicu da se djece gledaju k’o plastično cvijeće, zaboravljajući temeljnu definiciju pedagogije (od riječi "pedagogija" gdje u grčkom jeziku, riječ "paidos"(παιδος) označava dijete, a glagol "ago" (αγω) znači pratiti, voditi, op.a.) Kasnije ću se uvjeriti da ta pošast “pokazivanja djece” koja nema ama baš nikakvu odgojno-obrazovnu crtu, kroz video uratke na kojima osnovci u vrijeme kada vještica izlazi na pozornicu, uz muziku koja to nikako nije jer “poziva na mesto zločina”, slave tu bajagi maturu. Pomjera se granice u vrtiće, da bi se i tamo odigravale zabave, nekakve “najmanje mature”. Strašno!

Zašto sad ovo pišem?

Ovih dana smo svi onako zatečeni, zgroženi, tužni, nad činjenicom da je u gradu na Uni, gradu gdje je moj roman “Vodeničar” dobio prve korake, dijete ubilo policajca a drugog ranilo. Zgroženi smo na dešavanja u “Prvoj bošnjačkoj gimnaziji” u Sarajevu. Zgroženi smo na pucnjavu i ranjavanje učenika ispred “Metalske škole” u Sarajevu. Zgroženi smo na nedavnu pucnjavu ispred osnovne škole u kojoj i danas piše: “Majko, na pravi put sam ti iziš’o!”
Pa dokle ćemo biti samo zgroženi?

Sve navedeno sa akcentom na ubistvo policajca, što ovih dana pakuju u teroristički čin, počinili smo mi. Da, mi stariji koji nismo bili ruka toj djeci koja će ih voditi do odrastanja, čitaj maturacije.

Također ne smijemo zaboraviti nametnutu percepciju svijeta da musliman i kada se glasno nakašlje je terorista, a kada onaj drugi ubija djecu, kao što to čini dok ovo pišem u Palestini, samo se branio. Da ne bi neko shvatio kako u ovom bolnom trenutku suosjećajući se sa porodicom ubijenog policajca u gradu na Uni, pokušavam iznaći izgovor. Ne! Mi smo ubili i tog nevinog policajca!

Mi građani Bosne i Hercegovine, koji prihvatamo nametnute oblike ponašanja kao odgojne principe a da pri tom zaboravljamo da djetetu prije svega trebaju roditelj, škola, učitelj, koji će mu zajedno biti vodilja do levela čovjeka. U ovom slučaju mi to zajedno nismo!

Stoga ću završiti jednim već otrcanim vicom, kada je učiteljica korila Hasu što se nije lijepo izrazio da ima veeeliku potrebu potrebu otići do toaleta, sugerišući: “Trebao si lijepo reći da trebaš prošetati.” Drugi dan Haso sa istim probavnim traktom meškolji se u klupi, savija, stenje, ali ne javlja se. U epicentru dešavanja javlja se Huso, njegov drug iz školske klupe: “Učiteljice, učiteljice, Haso prošet’o pod klupu!”

Umjesto protestnih šetnji, ispraznih govora, jer svi su sada psiholozi, sociolozi, odgajatelji, neka nam ovo bude konačan nauk da mi odrasli, ponovo ne prošetamo pod klupu.

VRH



Ostali prilozi:
» DRAGI MOJ BABO...
Emina Kundo Misirlić | 29. June 2025 01:47
» NETANYAHU U DEVETOM KRUGU PAKLA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 28. June 2025 22:47
» ZAPAMTITE TO DUŠMANI, BOSNU IMA KO DA BRANI
Sead Zubanović | 28. June 2025 20:24
» ZOHRAN MAMDANI I POBJEDA DEMOKRACIJE: AMERIČKA POLITIKA, MOĆ I PROMJENE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 27. June 2025 20:46
» MASKA NA MASKI
Fatmir S. Bači | 27. June 2025 16:18
» ŽIVIMO LI DANAS U VRIJEME DEDŽALA?
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 26. June 2025 20:46
» IRAN JE DOBIO OBAVJEŠTAJNI RAT PROTIV IZRAELA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 25. June 2025 19:42
» ŠTA JE TAJ HDZ I NJEGOVI KADROVI OD ČOVIĆA DO GALIĆA?
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 25. June 2025 19:02
» ZAŠTO SE BOSNA BRANI ISTINOM?
Prof. dr. Husein Muratović | 25. June 2025 18:07
» VRIJEME SMISLA: POZIV NA POKRET I JEDINSTVO UMMETA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 24. June 2025 00:34
» SAD I IZRAEL SU ŽELJELI SRUŠITI ISLAMSKI REŽIM U IRANU
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 24. June 2025 00:07
» KAKO SAM DOŽIVIO ALI HAMNEIA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 22. June 2025 00:47
» GRANICE, BIBLIJE I BOGOHULJENJE: KOMENTAR NA ISLAMOFOBIČNU RETORIKU AVI LIPKINA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 20. June 2025 21:37
» KAKO ĆE SE RAZVIJATI RAT IZMEĐU IZRAELA I IRANA?
Mehmet Koçak | 20. June 2025 17:08
» ČOVJEK PORED NERONA
Fatmir S. Bači | 20. June 2025 16:09
» IZRAELSKO-IRANSKI SUKOB – OČEKIVANI RASPLET
Mr. Ahmed Zubača | 20. June 2025 15:15
» DOMINACIJA I NEPRAVDA
Avdo Metjahić | 19. June 2025 17:23
» BOSANSKA DIJASPORA I SJEĆANJA NA ZLOČINE U BIH
Murat Tahirović | 19. June 2025 17:20
Ostali prilozi istog autora:
» TRAKE BIJELE
30. May 2025 21:40
» HAŠIMOV TEFERIČ
28. May 2025 22:21
» FIKRETA BA
24. May 2025 15:33
» PRVOSLAV U ĐAKUZIJU
01. May 2025 14:20
» VALPURGIJSKA NOĆ
30. April 2025 14:56
» EMOTIVNI PARTNERI
27. April 2025 14:41
» PISMO ONOM U MENI
18. April 2025 09:34
» DVOCJEVKA
13. March 2025 15:18
» KINESKI ŠTAPIĆI ZA NEVINOST
20. February 2025 21:51
» “POZIV NA PROMIŠLJANJE”
31. January 2025 21:35
» BEZOBRAZLUK
27. January 2025 17:00
» MILO(DUH)
26. January 2025 15:07
» BOŠNJAK BEZ PDV-A
17. January 2025 15:49
» O BOSANSKOM NA BOSANSKOM
12. January 2025 23:05
» U KAFANI KOD MEHE
07. January 2025 16:56
» PERIVOJI NAJČIŠĆE LJUBAVI
26. December 2024 13:05
ZohranMamdaniMayorNYC1a.jpg
Alipashabanner.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif