Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Islamske teme


SVEČANO OTVORENA ŠARENA DŽAMIJA U TUZLI
Procitaj komentar

Autor: Bošnjaci.Net
Objavljeno: 05. May 2025. 15:05:57
U prisustvu brojnih zvanica iz Bosne i Hercegovine i Republike Turske, te velikog broja vjernika, danas je u Tuzli otvorena najstarija džamija na ovom prostoru, Šarena džamija koju mnogi znaju i po imenu Behram-begova džamija.

Svečanosti su prisustvovali brojni vjerski i politički predstavnici, među kojima reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, muftija tuzlanski dr. Vahid-ef. Fazlović, direktor Vakufske direkcije dr. Senaid Zajimović, zamjenik generalnog direktora Generalne direkcije vakufa Republike Turske Erkan Ömeroğlu, premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić, kao i akademici, umjetnici i gosti.


Ovaj vjerski i historijski objekat otvoren je u okviru 13. manifestacije "Dani vakufa 2025", koju organizuje Vakufska direkcija Islamske zajednice u BiH.

Reisul-ulema Islamske zajednice u BiH govoreći na svečanosti povodom otvorenja obnovljene Behram-begove džamije podsjetio je da obnova džamije ne smije biti samo vanjski čin već prilika za unutarnju, duhovnu obnovu svakog pojedinca i zajednice u cjelini.

– Ako ne obnovimo naš duhovni život, ovako kako smo obnovili ovu džamiju, sve smo bliži bezdanu iz kojeg neće biti povratka. Imamo razloga da budemo zabrinuti, jer je gluhoća za Božiju riječ sve veća i kao da se više ne damo dozvati na poziv mujezina i crkvenog zvona – kazao je reis Kavazović.
Pozvao je na jačanje moralne svijesti i aktivnu izgradnju boljeg društva. Osvrnuvši se na značaj vjerskih objekata kao mjesta okupljanja, učenja i duhovne izgradnje, reisul-ulema je poručio da Behram-begova džamija treba biti „naša inspiracija da se uzdignemo u tom našem stalnom pregnuću da se učvrstimo i budemo stameni Allahovi pokornici“.


– Neka ova džamija bude naša inspiracija da se uzdignemo u tom našem stalnom pregnuću da se učvrstimo i budemo stameni Allahovi pokornici. Neka ova naša džamija bude istinska oaza mira i upute na Pravi put, – kazao je reisul-ulema.

Ovom prilikom zahvalio je svima koji su doprinijeli obnovi Behram-begove džamije.
Zahvalnost na sredstvima uloženim u obnovu ove džamije, ali i brojnih drugih objekata kako vjerskih tako i obrazovnih i socijalnih Generalnoj direkciji vakufa Republike Turske iskazao je i direktor Vakufske direkcije IZ u BiH dr. Senaid Zajimović.


Pred nama je obnovljena i uzdignuta Šarena džamija – džamija koja u sebi sabira i priču i simboliku, i vjeru i grad, i pamćenje i viziju. Obnova ove džamije nije samo čin očuvanja kulturno-historijskog naslijeđa, to je potvrda kontinuiteta našeg identiteta. Jer svaki kamen ove džamije, svaki njen detalj – svjedoči o prisutnosti, o trajanju, o našem pravu da budemo i da ostanemo, - poručio je.

Zajimović je istakao kao vakuf nije puka imovina, već trajna vrijednost, zavjet koji nadilazi vrijeme. Poželio je da obnovljena Behram-begova džamija bude ponos Tuzle, srce njenog duhovnog života i most između generacija.

Behram-beg nije samo ostavio džamiju, on je ostavio zavjet zajednici da se okuplja, da se odgaja, da živi dostojanstveno. Zato neka ova džamija bude više od mjesta ibadeta. Neka bude mjesto okupljanja, mjesto sabura, znanja i odluke. Neka ezan koji se ovdje uči bude podsjetnik da smo ovdje uvijek bili i da namjeravamo ostati. U vremenu kada se pokušavaju potisnuti tragovi našeg duhovnog postojanja, mi obnavljamo vjeru, pamćenje i zajednicu. I šaljemo poruku “ovo je naš grad, ovo je naša džamija, ovo je naš amanet”, - kazao je Zajimović.


Govoreći o Behram-begovoj džamiji, muftija tuzlanski istakao je da je ona jedno od svijetlih svjedočanstava vjere i predanosti.

Šarena džamija danas nosi sa sobom duboko nadahnuće iz prošlosti, kao i nadu i optimizam prema budućnosti, – kazao je Fazlović, koji je istakao da su džamije mjesta u kojima se trajno čuvaju temeljna načela islamskog učenja. One su, kako je istakao, izvor pobožnosti i smiraja onih koji u njih dolaze, kao i njihove dobrote i plemenitosti koju šire među ljudima.

Posebno je naglasio važnost obnove vakufskih institucija i izrazio nadu da će uskoro, u blizini Behram-begove džamije, na mjestu gdje je stoljećima postojala, podići zgradu Medrese s istim imenom.

Erkan Ömeroğlu, zamjenik generalnog direktora Generalne direkcije vakufa Republike Turske u svom obraćanju istakao “da svi zajedno dijelimo radost ponovnog otvaranja ove historijske i duhovne građevine, koja stoljećima zrači duhovnim svjetlom na ovim prostorima”. Naglasio je da je obnova džamije uspješno završena zahvaljujući saradnji Generalne direkcije vakufa Republike Turske, Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH, lokalnih institucija i uz snažnu podršku Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.


– Zajedničkim snagama, kroz izuzetno pažljiv i predan rad, s ponosom svjedočimo današnjem izgledu Behram-begove džamije, – poručio je Ömeroğlu.

Premijer Tuzlanskog kantona Irfan Halilagić kazao je restauracija Šarene džamije nije samo fizička rekonstrukcija jedne građevine već kulturološko, vjersko, identitetsko i svako drugo uzdignuće svih nas koji ovdje živimo.


– Dijelimo sreću što je Šarena džamija još jedan od objekata koji će predstavljati ogledalo, ne samo Tuzle i Tuzlanskog kantona nego cijele Bosne i Hercegovine, – poručio je premijer Halilagić.

Glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Tuzla hafiz Ahmed-ef. Huskanović izrazio je posebno zadovoljstvo zbog toga što su vjernici ponovo dobili svoju džamiju na raspolaganje.

Šarena džamija smještena je na blagom uzvišenju u Atik mahali u Tuzli. Prvi put se spominje 1548. godine, a smatra se da je izgrađena nakon 1533. Vakuf Časne (Atik) džamije nastao je u prvoj polovini 16. stoljeća. Džamija, zajedno s medresom i mektebom, izgorjela je u požaru 10. septembra 1871. godine. Kupola džamije sada izgleda kao ona iz 1888. godine.


Džamiju je projektovao Franc Mihanović, dok su kasnije adaptacije rađene po projektu Franca Kurila. To je rijedak i vrijedan primjer arhitekture tog doba, a njen značaj dodatno povećava autentična slikana dekoracija, koja se, iako djelimično prekrivena, uspjela očuvati. Ova džamija nosi i nazive Gradska, Atik, Časna džamija.

Ukupna vrijednost projekta rekonstrukcije Šarene džamije iznosila je oko 2,1 milion KM, a u potpunosti ju je finansirala Generalna direkcija vakufa Republike Turske, posredstvom Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH.

border=0 width=680>







VRH



Ostali prilozi:
» SVEČANO OTVORENA ŠARENA DŽAMIJA U TUZLI
Bošnjaci.Net | 05. May 2025 15:39
» "POZOVITE MI HARISA DA MI KLANJA DŽENAZU NAMAZ..."
Dr. hfz. Haris Hadžić | 13. March 2025 20:43
Ostali prilozi istog autora:
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif