Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Komentari


Pismo s Kosova
BEOGRAD POD OPSADOM, STIŽU ALBANCI
Procitaj komentar

Autor: Albinot Maloku
Objavljeno: 06. October 2014. 16:10:47


Albinot MALOKU:
S pozornošću sam pratio Predsjednika Vlade Srbije, Aleksandra Vučića, na vanrednoj konferenciji za novinare sazvanoj odmah poslije Parade ponosa održanoj u Beogradu. Vučićev glas zvučao je kao da je Beograd prošao kroz veliki rat, pa se na kraju zahvalio policiji koja se borila tokom opsade Beograda.

Biti različit u Srbiji nije lahko. Istina za volju, ne bih volio da sam u Vučićevoj koži. Odmah poslije prve opsade Beograda, Vučićeva vlada mora da organizuje drugu opsadu Beograda. Opet će Srbija imati posla sa sa različitima, ovog puta sa – Albancima, fudbalskim navijačima svoje reprezentacije.

Četrnaestog oktobra stižu Albanci u Beograd, a Srbija mora da bude spremna. Prva stvar koju planira Srbija povodom dolaska Albanaca jeste da angažuje još žandarmerije kako bi se zaštitili gledaoci utakmice koja će se igrati na stadionu Crvene zvezde. Srbija je procijenila da je ova utakmica između Albanije i Srbije od velikog rizika za bezbjednost i mir u državi.

Da bi olakšao posao državi i vladi, Fudbalski savez Srbije je pokušao da se dogovori sa Fudbalskim savezom Albanije oko nekih procedura. FSS je obavijestila FSA da ona ima odgovornost za svaki incident koji bi mogao se desiti u stadionu Partizana u Beogradu. Poslije toga, uvjet je da gledaoci koji bi došli da prate utakmicu moraju da imaju putovnicu Albanije, uz obavezu da tri dana prije utakmice moraju poslati svoje lične podatke MUP-u Srbije. Normalno, niko normalan ne prihvaća ovakve uvjete. Razlog ovog ultimatuma nijesu Albanci iz priznate države u UN, Albanije, već Albanci iz nepriznate države u UN, Kosova. Srbija ni po koju cijenu ne voli da vidi Kosovare na stadionu, oni su previše različiti. Navijači iz Tirane, međutim, rekli su da ne idu u Beograd bez svojih prijatelja, navijača iz Prištine.

Ponavljam, ne bi volio nikad da sam u Vučićevoj koži. Teško je njemu. Pokušati svim svojom silom da pokaže Srbiju kao otvorenu državu, koja je prevazišla period diskriminacije Miloševićevog režima, pokazati svijetu da Beograd poštuje različitost, pokazati svijetu da neće se više ponavljati slučaj Borisa Tatona – nije lako.

Unaprijed ću reći: volim vidjeti sve susjede moje države Kosovo u dobrom svijetlu i u dobrom stanju. A kad su u pitanju utakmice reprezentacije, do sada sam pratio samo one u kojima je igralo Kosovo. Naravno, gledaću i utakmicu između Albanije i Srbije, ali dogodine u Elbasanu navijaću protiv Srbije, za Albaniju. Navijam i za susjednu državu, Srbiju, ali kad igra protiv drugih država, za početak - protiv Rusije.

VRH



Ostali prilozi:
» BOŠNJAČE – „NE SAM SAFETE“
Bećo Golić | 08. November 2025 14:06
» MOJ OMAŽ HAFIZU HALILU EF. MEHTIĆU
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 04. November 2025 15:20
» UMJESTO OSVRTA NA NACISTIČKO DIVLJANJE U ČAPLJINI
Safet Oručević | 03. November 2025 20:36
» FENOMEN MUHAREM BAZDULJ
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 01. November 2025 13:38
» POGLED DAMIRA SKAREPA IZMEĐU SVIJETLA I SJEĆANJA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 26. October 2025 02:26
» INTELEKTUALNI CENTAR BOŠNJAKA SANDŽAKA: PRIJEM NOVIH ČLANOVA
Mr. sci. Džavid Begović | 20. October 2025 19:23
» MOJ OMAŽ PROF. DR. JUSUFU RAMIĆU, ALIMU – UČENJAKU TIŠINE I SVJETLA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 14. October 2025 18:47
» MOJ OMAŽ HALIDU BEŠLIĆU (1953–2025)
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 11. October 2025 13:23
» IBER HOTI - LICE JEDNOG DOSTOJANSTVA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 09. October 2025 20:17
» TRIBOINA U MOSTARU: “LEGITIMNO PREDSTAVLJANJE BOŠNJAKA U HERCEGOVINI”
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 05. October 2025 14:55
» MOSTARSKI SARAJLIJA I SARAJEVSKI MOSTARAC UZ 64 POLJA, PRISJEĆANJA!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 28. September 2025 17:29
Ostali prilozi istog autora:
» NEZRELI ZA PARIZ
28. June 2019 15:54
» 100... I DALJE
28. June 2013 18:05
» OVO JE DISKRIMINACIJA
19. May 2012 15:29
» RAZLIKA JE VELIKA
01. August 2011 21:18
» UBIJEN JE, JER NIJE MISLIO KAO ONI!
12. December 2010 09:24
» SUSJED!
06. October 2010 01:07
» VRIJEME JE!
26. May 2010 17:53
» ISTINA IZNAD SVEGA
12. May 2010 04:00
» JEDNAK MEĐU JEDNAKIMA
13. April 2010 01:53
» ETIKA KOMŠILUKA
22. May 2009 15:08
» JEDNA ZVIJEZDA ZA SRPSKI NAROD
16. March 2008 18:22
2.jpg
Alipashabanner.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif