Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


U povodu ponovne izgradnje i svečanog otvaranja
ALADŽA DŽAMIJA - RUŽA IZ KRVI IZNIKLA
Procitaj komentar

Autor: Šefka Begović-Ličina
Objavljeno: 05. May 2019. 02:05:00


ŠEFKA BEGOVIĆ LIČINA: Ubijali ste nedužne, goloruke, djecu, mladost. Ostala je u nama vječna rana za najdražim, ali puškom niste mogli ubit nam dušu, naš ponos, našu Fatihu i vjeru, ni čisti nam obraz. Niste nam mogli oteti miris Bosne i behara, ni naš merhamet prema pravednim, ni vječni nam.
Dok mi dušman ne iskida latice, ljudi su širom dunjaluka pričali da sam bila najljepša među ružama, sa kojih su širom naše Bosne odjekivali kristalni ezani. Sebepom bezdušnika, u jednom danu, ranjena klonuh k' zemlji srušenoj, nemoćnoj, napaćenoj.

Poput prekinutog đerdana, razniza mi se viševjekovno kamenje i ja dotakoh onu ostavljenu još toplu sedždu prognanog mi naroda. Ne mogadoh ranjena da plačem, a i stegoh srce da mi se katil ne sveti. Otpadoše mi minare , mihrab, zapališe se Kitabi, prekinu se tespih sa zida, raspoloviše se levhe, one na kojima je pisalo da je naš Svemilosni Gospodar Jedini, najveći.

I ne zaplakah, kad mi se grane polomiše i ljepota mi se u zgarište zaturi, niti kada začuh jauke golorukih mi džematlija, ne zaplakah kada majka umrlog sina u ćefin zamota, ni kada joj zlikovac kćeri na obraz pljunu. Ne pustih suzu kada imama katili na vrata džamijska zakovaše i on mi u zadnjem izdisaju šehadet u amanet ostavi.

Iz krvi, iz pepela, iz ugarka, nečujnim glasom izbjeglim džematlijama doviknuh: „Sabur! Sabur, narode moj! Samo sabur! Ima Neko ko je jači od milion čeličnih topova, od svjetske sile, od stotinu handžara! On je veliki i moćan, zlo bilježi, a ovo bezdušnike u insafu iskušava.

Sabur, narode moj! Ponovo će se sastavit levhe i ponovo će iz stotine grla kliknuti tekbiri „Allahu ekber!“ Ponovo će se pod moje skute redati dugački safovi!

Izgradiće moj narod i mene i Bosnu još ljepšu i bogatiju! Besu dajem!

Pokidali su mi latice, iščupali stablo, rasturili grane, ali sjeme, sjeme je ostalo duboko zakopano u zemlji, ono sjeme koje pravednima niko nikada utrti mogao nije. Moje sjeme ponije napaćeni bosanski narod širom Evrope i Svijeta, da iz tog sjemena niknu ruže različitih boja, da sa bijelih ruža odjeknu ezani u Parizu, sa crvenih u Briselu, sa žutih u Minhenu, sa onih ljubičastih u Stokholmu. Od bosanskog sjemena nikoše ruže u Sidneju, tamo u dalekoj Australiji, na Novom Zelandu u Kanadi, Americi, Finskoj, Danskoj...

Nebom i sa one polomljene levhe, iznad cijelog dunjaluka, iz milion bošnjačkih grla, sada se prolamaju tekbiri: „Allahu ekber!“

Ubijali ste nedužne, goloruke, djecu, mladost. Ostala je u nama vječna rana za najdražim, ali puškom niste mogli ubit nam dušu, naš ponos, našu Fatihu i vjeru, ni čisti nam obraz. Niste nam mogli oteti miris Bosne i behara, ni naš merhamet prema pravednim, ni vječni nam.



Saburom čekah sve ove godine da izniknem iz pepela, iz ugarka i krvi, da se ponovo naniže tespih, da se s bismilom Kitabi poredaju, da sa mihraba zauči šehadet.

Danas kažu da sam ljepša ruža no što sam bila. U lijepe i raskošne kaftane, odjenuo me narod. Kažu da sam danas još ljepša ruža i najljepša među ostalim ružama bosanskim, izniklih iz pepela, i da mi srce ponovo sa „La illahe ilallah“ pulsira.

Pred mojim kapijama danas cvjetaju crvene ruže koje mirišu na šehidski prkos, na prolivenu im krv poteklu za ovu slobodu i ljepotu svih onih ruža izniklih po Bosni i cijelom dunjaluku.

Sada ja, gordo, dostojanstveno, čistog obraza, širim svoja krila i pod skute ponovo grlim svoj narod i pokazujem kolika je Allahova milost i pravda Njegova.

Nisam ja slučajno rođena sada u maju kada sve cvjeta, kada Bosnom mirišu behari, kada čekamo mubarek mjesec ramazan. Znajte zlotvori, da nama vjera da svojom ljepotom prkosimo, da se svetimo, ali ja sam ponovo rođena da opominjem kako je pravda i snaga na strani nevinih i da je ona najveća istina.

Iz milion muminskih grla, iz svih ruža svijeta odjekuje radost:
„Mubarek olsun ti ezan, Aladžo džamijo, ružo, ponosu i sultanijo bosanska! Mubarek olsun ti sabur, vjera i snaga! Mubarek olsun ti najljepše ruho i odaje mirisne!“

VRH



Ostali prilozi:
» PERSONA NON GRATA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 17. September 2025 20:53
» NAŽALOST, NIŠTA VIŠE OD OSUDE I UPOZORENJA NIJE UČINJENO
Mehmet Koçak | 17. September 2025 16:43
» BOSNA I BOŠNJACI: IZMEĐU STRAHA I NADE, NADE I STRAHA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 16. September 2025 16:17
» NASMIJITE SE USTAŠAMA...
Safet Oručević | 15. September 2025 16:15
» SAMIT U DOHI ISPIT SAVJESTI I ODGOVORNOSTI UMMETA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 15. September 2025 15:56
» VELIKI VLADIKA SVESRPSKOGA RODA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 15. September 2025 01:36
» ZAŠTO SE ŽRTVE NE VIDE?
Velija Murić | 14. September 2025 15:31
» ISTRAJNOŠĆU DO POBJEDE – DESET GODINA POSLIJE
Džebrail Bajramović | 14. September 2025 15:25
» PO ČEMU JE RAJKO NOGO ZADUŽIO CRNU GORU PO KRVI ILI PO POEZIJI
Božidar Proročić, književnik i publicista | 13. September 2025 12:43
» MILORADE I ŽELJKA, ČIJIM NOVCEM SU FINANSIRANI VAŠI IZLETI U MOSKVU I AMERIKU?!
Prof. dr. Husein Muratović | 11. September 2025 21:21
» IMENA I BROJKE
Fatmir S. Bači | 11. September 2025 14:47
» KAFANSKA PJEVAČICA
Said Šteta, književnik i novinar | 08. September 2025 16:27
» RELIGIJA NA ISPITU: IZABRANOST – BLAGOSLOV ILI PROKLETSTVO
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 06. September 2025 20:25
» SUBLIMNI NEDOSTATAK ILI SUBLIMNOST NEDOSTATKA
Fatmir S. Bači | 05. September 2025 17:06
» ANEKSIJA ZAPADNE OBALE PONIŠTAVA ABRAHAMOV SPORAZUM
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 04. September 2025 18:47
» POVAMPIRILI SE!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 04. September 2025 18:34
» SIRIJA JE CJELINA, TAKVA ĆE I OSTATI!
Mehmet Koçak | 04. September 2025 14:50
» U ROŽAJAMA TRAGOM ZAIMA AZEMOVIĆA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 03. September 2025 18:36
» IZRAEL UCJENJUJE ZAPAD
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 03. September 2025 14:22
» KOMENTAR NA KOMENTAR AKADEMIKA ESADA DURAKOVIĆA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 02. September 2025 14:52
Ostali prilozi istog autora:
» PLAVLJANI, LJUDI, PROBUDITE SE!
21. January 2025 18:09
» ŠEHIDSKA LABUDICA
06. November 2024 21:14
» FOJNIČKI MEHLEM
19. September 2023 16:33
» ŠUTITE LJUDI!
11. July 2023 11:33
» MAJKO!
04. July 2023 15:51
» SANDŽAČKE SUZE
11. July 2022 21:10
» CRN TI OBRAZ POGANI, NESOJU!
10. July 2021 18:00
» SADAKA
11. March 2021 16:55
» RANJENA SREBRENICA
10. July 2020 23:27
» POSLJEDNJI IZDISAJ
12. June 2020 05:56
» U SABURU JE SNAGA
30. March 2020 19:34
» SANDŽAK PREKO OKEANA
27. January 2020 21:24
» OŽIVJELI OMLADAK
02. January 2020 19:32
» SVE JE TO BOSNA
06. April 2019 12:52
» ŠTRPCI TUGOM PRIČAJU ISTINU
27. February 2019 14:14
» MAJČINA BEHARLI ŠAMIJA
20. August 2018 21:56
Alipashabanner.jpg
ZohranMamdaniMayorNYC1a.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif