Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


Pravno nasilje nad nezaštićenom manjinskom zajednicom
DA LI „SAVO MOŽE POSTATI IMAM“
Procitaj komentar

Autor: Velija Murić
Objavljeno: 23. October 2019. 15:10:07

U svemu tome, nameće se nekoliko važnih ali i razložnih pitanja: ako je država vlasnik zemljišta po namjeni groblja, logično je da bi ona, tj. Vlada bila ovlašćena da odlučuje kome će se groblja povjeriti na upravljanje, održavanje, uređivanje i sve drugo. Na protiv, sve što je u ovom slučaju rađeno mimo toga, nastale posljedice imaju sve atribute pravnog nasilja sa prepoznatljivm namjerama vršenja pritiska nad nezaštićenom manjinskom zajednicom.


Odavno se Islamska zajednica u Beranama nije našla u većem problemu od onoga što joj ga je nametnula izvjesna nedavna odluka lokalne samouprave, kojom su muslimanima praktično oduzeta mezarja / groblja, lokalnom imamu pravo a manjinskom narodu određena nova pravila ukopa / sahranjivanja, tj. mimio pravila tradicije, vjere i kulture. Čak šta više, po mjeri odluke, i nadgrobni nišani/spomenici se trebaju urediti „kako valja“ a ne kako su do sada izgledali. Očigledno, sa ili bez „zle“ namjere, sa nivoa lokalne vlasti, direktno ali i veoma jako, udarilo se u historijsko trajanje, kulturu, tradiciju a prvenstveno u način vjerovanja i odnos živih prema mrtvima. Bilo da je to propisano zakonom ili kakvom odlukom, u najblažem – što je mnogo, mnogo je, a ispostavilo se i bizarnim, da je odlukom i oduzimanjem prava na mezarja/grobljima, praktično razvlašćen lokalni beranski imam Rahim-ef., a da je sve ono što mu je po vjeri i kanonu pripadalo, prešlo u ruke izvjesnog Save, lokulanog komunalnog „moćnika“.

U ovom slučaju, nije sporno da su mezarja/groblja, osim objekata i mezara/grobova na njima, vlasništvo države Crne Gore, ali se i te kako čini spornim, da li je ustavno-pravno, pa ako se hoće i ljudski opravdano, da sve ono što se odnosi na muslimanska mezarja, trebalo biti povjereno lokalnoj DOO Komunalno. Konkretno, da li će lokalni imam u buduće morati da se obrati izvjesnom Savi, da mu on, radi vršenja vjerskog obreda, odobri da uđe na kapiju mezarja/groblja, koliko će se zadržati, ko će i na koji način vršiti iskop mezara/goba, dali će se obred obaviti u Gasalhani ili Kapeli, kako će izgledati nadgrobni nišani/spomenici i sve drugo.

Bez svake sumnje, ovakvim grubim „otimanjem“ mezarja/grobalja, pa makar donijeta odluka ali samo formalno, bila zakonita, jer često „ono što je zakonito ne mora biti i pravično“, može uzrokovati višestruke posljedice a posebno može poljuljati teško stečene i tradicionalno dobre međunacionalne i međuvjerske odnose na prostoru Berana.

Na drugoj strani, da li to što se u odnosu na muslimanska mezarja, ovih dana događa u Beranama, priziva neku nemilu prošlost, da li je riječ o već viđenom, te da li je zaista stvarnost ono što je Savo nedavno saopštio predsjedniku Islamske zajednice: „Rifate, ako mi nedaš ključeve od grobalja, eno ti Petnjica pa se tamo sahranjujte, za ovo se ja pitam i biće kako ja kažem“, što takođe indirektno stoji i u ultimativnom pismu potpisanom od toga Sava a dostavljenom tome Rifatu. Na žalost, beranske muslimane još uvijek opterećuju nemila sjećanja o utiru i bezrazložnom prekopavanju starog tzv. Ramusovskog mezarja/groblja, o kome na sadašnjoj lokaciji Elektro-distribucije i Autobuske stanice, nema ni traga. Isto tako, rušenje Haremske a potom i Čarši džamije, što je za beranske muslimane, praktično značilo vjersko obezglavljivanje naroda za čije ime se vezuje i samo osnivanje beranske naseobine, je dio pamćenja koje neminovno vraća akt lokalnle uprave i upornost DOO Komunalno. Kada je riječ o tom, ne tako davnom vremenu, zna se da je to bilo djelo onih poratnih ali „preobučenih“ komunista, koji se očigledno nisu bili odrekli ideologije „čistih“ prostora. Da li su ovi čija je „perjanica“ Savo, prvi čovjek u Komunalnom i oni što staviše potpis na većinski izglasanu odluku o lišavanju muslimana od njihovih mezarja/grobalja, sljedbenici te ideologije, skoro i da nije važno, ali je i te kako važno ono šta će se u najskorijem vremenu, ali veoma ozbiljno, događati u Beranama. Dakle i neminovno, na jednoj će se strani naći problematična lokalna odluka i Savo sa mašinama i tehnikom, a na drugoj, moralno i opravdano da brane mezare/grobove svojh mrtvih, građani, koji se u nijednoj varijanti neće složiti da im Savo preuzme ono što je (vjera, obredi, tradicija i kultura) portfelj imama.

U svemu tome, nameće se nekoliko važnih ali i razložnih pitanja: ako je država vlasnik zemljišta po namjeni groblja, logično je da bi ona, tj. Vlada bila ovlašćena da odlučuje kome će se groblja povjeriti na upravljanje, održavanje, uređivanje i sve drugo. Na protiv, sve što je u ovom slučaju rađeno mimo toga, nastale posljedice imaju sve atribute pravnog nasilja sa prepoznatljivm namjerama vršenja pritiska nad nezaštićenom manjinskom zajednicom. Što groblja, kako je to slučaj i u drugim crnogorskim sredinama, nisu povjerena onome ko se vjekovima o njima starao, već privrednom subjektu registrovanom kao Društvo sa ograničenom odgovornošću, koje u svom pisanom dostavljenom „ultimatumu“ u zaglavlju koristi atribute lokalne samouprave, niko nije dao pravi odgovor. Praktično, gaženjem već stečenih prava i statusa vakufske imovine, imovine donirane od vjernika i gradjana, a posebno one koja se tiče sopstvenog ulaganja u održavanje i uređenje Gasalhane (a ne Kapele) kako su one definisane odlukom i pravom Komunalnog, ali sve mimo sudske pravde, pa makar se radilo i o lokalnoj odluci, Islamska zajednica je grubo lišena svega toga.

Opšte je poznata činjenica da je staro beransko muslimansko mezarje/groblje vakufska imovina, ko zna još kada donirana Islamskoj zajednici a novo je od 2003. g. pa nadalje, rađeno uz aminovanje loklane uprave i sopstsvnim ulaganjima sredstava koja nisu manja od 120.000,00 €. Ako se tome doda, da je oko jedna trećina novog mezarja/groblja stečena donacijom dvije lokalne porodice, te okolnosti su i te kako spriječavale, ne samo donošenje odluke o oduzimanju mezarja/grobalja, već prije svega da DOO Komunalno (bez sudske odluke) uđe u posjed nečega što je drugi stekao. Upravo zbog toga, u nemogućnosti da spriječe donošenje odluke, (čije primjedbe nisu ni raspravljane), Islamska zajednica je ovih dana Osnovnom sudu u Beranama podnijela svojinsko-državinsku tužbu a posebno i prijedlog za obezbjeđenje nenovčanog potraživanja. Na žalost, i ako su zakonski rokovi za odlučivane o prijedlogu veoma kratki a sudsko postupanje po zakonu urgentno, na štetu Islamske zajenice, desila se neobjašnjiva sudska apstinencija.

Prema saznanjima autora ovog teksta, muslimani, pripadnici Islamske zajednice Berana, odlučni su da će se na svaki način suprostaviti činu pravnog i drugog nasilja, posebno što se u ovom slučaju radi o udaru na mezaja/groblja kao vjerske i nacionalne svjetinje. Isto tako, predstavnici Islamske zajednice riješeni su da radi upoznavanja i zaštite, traže urgentni prijem kod Predsjednika Vlade.

Zaključiću, gospodine Predsjedniče Vlade, javno vas pozivam a ujedno i podsjećam da su i beranski muslimani osvjedočeno odani državljani Crne Gore, što vas obavezuje da ih nećete prepustiti slučaju ili nasilju bilo koje vrste – jer njima je neodložno potreba državna zaštita.


Autor je advokat – izvršni direktor Crnogorskog komiteta pravnika za zaštitu ljudskih prava

VRH



Ostali prilozi:
» NIKAKAV PRIMORAC NE MOŽE PRIMORATI BOŠNJAKE
Akademik prof. dr. Ferid Muhić | 14. December 2025 23:38
» KOORDINIRANI PAKLENI UDAR NA BOSNU I HERCEGOVINU
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 14. December 2025 03:53
» PORUKA MOJIM BOŠNJACIMA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 12. December 2025 15:13
» BRITANSKO OTIMANJE JERUSALEMA 1917. OTVORILO JE VELIKU RANU KOJA STALNO KRVARI
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 10. December 2025 18:20
» FINALE REFORMSKE AGENDE MORAJU BITI KVALITETNO URAĐENI PROJEKTI
Prof. dr. Husein Muratović | 09. December 2025 16:18
» POZIV EVROPI DA ODRASTE
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 09. December 2025 15:11
» SARAJEVO SAFARI: LOVAC POSTAJE LOVLJEN
Esad Širbegović | 09. December 2025 15:01
» SADA ILI NIKADA, VRIJEME ČINI SVOJE!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 09. December 2025 14:53
» PROMJENA AMERIČKE DOKTRINE O NEPOVREDIVOSTI GRANICA?
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 07. December 2025 22:13
» SRAM VAS BILO, PREDSJEDNIČE POPADIĆU!
Elifa Kriještorac | 06. December 2025 23:49
» ŽELJANA ZOVKO - PRESTANITE ŠIRITI GOVOR MRŽNJE PREMA MUSLIMANIMA U BOSNI I HERCEGOVINI
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 06. December 2025 23:25
» PERVERZNE IGRE HRVATSKIH NACIONALISTA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 05. December 2025 02:41
» ŠTA JE TO „ČALIĆOLOGIJA“
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 04. December 2025 19:57
» NACIONALISTIČKA GENETIKA U METASTAZI
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 03. December 2025 23:30
» AMERIČKA PRIJETNJA VENECUELI IZAZVALA JE GLOBALNE REAKCIJE
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 03. December 2025 20:08
» OPASNE IGRE S “HISTORIJSKOM REVIZIJOM”
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 01. December 2025 14:38
» IMAM JAMIL ABDULLAH AL-AMIN - LAV SLOBODE I ISLAMA
Akademik prof. dr. Ferid Muhić | 30. November 2025 18:00
» IDEOLOŠKI TEKST MARIE‑JANINE ČALIĆ
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 29. November 2025 14:43
» GETOIZIRANA SVIJEST PORAĐA DEFETIZME
Muhamed Velić | 27. November 2025 17:05
Ostali prilozi istog autora:
» ZAŠTO SE ŽRTVE NE VIDE?
14. September 2025 15:31
» PALESTINO, HABIBATI
22. June 2025 17:53
» SANDŽAČKI ISTORIJSKI USUD
17. March 2024 17:52
» DRŽAVNIM KLJUČEM ZAROBLJENA PRAVDA
19. February 2024 02:56
» PREGLASNA TUŽILAČKA TIŠINA
22. January 2024 20:47
» PISMO „SVEVIŠNJEM“
01. November 2023 20:20
» ŠTRPCI KAO NEZABORAV
10. July 2023 19:43
» CRNA GORA - ZABORAVLJENI ZLOČINI
13. February 2023 20:56
» SANDŽAK IZMEĐU ISTOKA I ZAPADA
09. January 2023 01:49
2.jpg
Alipashabanner.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif