Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


Prihvatanje historijske laži je zločin u miru!
NE SMIJU SE IZJEDNAČAVATI LEGALNI ORGANI REPUBLIKE BOSNE I HERCEGOVINE SA PARATVOREVINAMA
Procitaj komentar

Autor: Dr. Denis Bećirović
Objavljeno: 05. December 2019. 00:12:23
DR. DENIS BEĆIREVIĆ: U posljednje vrijeme sve češće se u najbližem susjedstvu, kao i u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine, pojavljuje teorija ekvidistance. Njena suština je u tome da se ciljano izjednačavaju legalni organi i legalna oružana sila Republike Bosne i Hercegovine sa nelegalnim organima i vojskama paratvorevina koje su egzistirale na tlu međunarodno priznate države Republike Bosne i Hercegovine od 1992. do kraja 1995. godine. Ovakvi pokušaji nivelacije historije su uzaludni i osuđeni na propast.


Legalne organe i institucije države Bosne i Hercegovine treba poštovati, ali, isto tako, moramo uvažavati i legalne organe Republike Bosne i Hercegovine jer današnja Bosna i Hercegovina, prema važećem tekstu Ustava BiH, nastavlja pravno postojanje međunarodno-pravnog subjekta Republike Bosne i Hercegovine. Zato se ne mogu i ne smiju izjednačavati legalni organi Republike Bosne i Hercegovine sa paratvorevinama koje su nelegalno egzistirale od 1992. do 1995. godine.

Krčenje puta u sigurniju budućnost države Bosne i Hercegovine nije moguće političkim prešućivanjem, proizvoljnim tumačenjima Ustava, zataškavanjem, zamagljivanjem, insinuacijama, falsifikatima... jer je to put u trajni nemir i države i društva. Prihvatanje historijske laži je zločin u miru!

Agresije i ratovi u višemilenijskoj historiji Bosne i Hercegovine uvijek su dolazili izvana, nikada nisu inspirirani i izvoženi iz naše države. Za budućnost države Bosne i Hercegovine je od neprocjenjive važnosti da nikada ne dozvolimo ubijanje istine o prošlosti naše države. Zato niko nema pravo direktno ili indirektno, svjesno ili nesvjesno iskrivljivati istinu o karakteru rata i agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Činjenice o Bosni i Hercegovini ne smiju se prilagođavati dnevno-političkim potrebama čelnika susjednih zemalja, pojedinaca, interesnih grupa i stranaka.

U posljednje vrijeme sve češće se u najbližem susjedstvu, kao i u pojedinim dijelovima Bosne i Hercegovine, pojavljuje teorija ekvidistance. Njena suština je u tome da se ciljano izjednačavaju legalni organi i legalna oružana sila Republike Bosne i Hercegovine sa nelegalnim organima i vojskama paratvorevina koje su egzistirale na tlu međunarodno priznate države Republike Bosne i Hercegovine od 1992. do kraja 1995. godine. Ovakvi pokušaji nivelacije historije su uzaludni i osuđeni na propast. Teška i tragična prošlost može biti i zamorna za neke ljude, naročito ako opterećuje sadašnjost, ali to nikada ne smije biti opravdanje da se padne u zamku prihvatanja neutemeljenih simplifikacija. Takve vrste nivelacija i simplifikacija zamućuju prošlost i otežavaju uzajamno razumijevanje u sadašnjosti. Istina je cjelina i bez nje nema zdrave komunikacije među ljudima i narodima. Građanima i narodima Bosne i Hercegovine treba istina, jer poluistine i neistine uništavaju sadašnjost i prijete budućnosti.

Principi odbrane Republike Bosne i Hercegovine su bili apsolutno suprotni agresorskom konceptu etničkog progona, masovnih ratnih zločina i genocida. Oni su se zasnivali na borbi za ljudska prava i slobode svakog čovjeka i izgradnji Bosne i Hercegovine kao države ravnopravnih građana i naroda. Legalni organi Republike Bosne i Hercegovine i legalna, regularna, vojna sila Armija Republike Bosne i Hercegovine nije nikada bila vođena ideologijom genocida i etničkog iskorjenjivanja drugoga. Zato moramo jasno naglasiti da se Armija Republike Bosne i Hercegovine i vojske nelegalnih paratvorevina ne mogu izjednačavati. Civilizacijske, pravne i moralne distinkcije jasne su svakome ko hoće da pogleda činjenicama u oči.

Agresije i ratovi u višemilenijskoj historiji Bosne i Hercegovine uvijek su dolazili izvana, nikada nisu inspirirani i izvoženi iz naše države. Za budućnost države Bosne i Hercegovine je od neprocjenjive važnosti da nikada ne dozvolimo ubijanje istine o prošlosti naše države. Zato niko nema pravo direktno ili indirektno, svjesno ili nesvjesno iskrivljivati istinu o karakteru rata i agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu. Činjenice o Bosni i Hercegovini ne smiju se prilagođavati dnevno-političkim potrebama čelnika susjednih zemalja, pojedinaca, interesnih grupa i stranaka.
Legalno i nelegalno, demokratsko i zločinačko, civilizacijsko i anticivilizacijsko ne mogu se i ne smiju izjednačavati.

Na djelu je, također, pokušaj predstavljanja krajnje zlonamjerne i netačne tvrdnje da se u Bosni i Hercegovini vodio građanski rat. Dileme oko učesnika i karaktera rata razriješene su potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma. U ratu su učestvovali oni koji su potpisali sporazum o miru, a to su Republika Bosna i Hercegovina, Savezna republika Jugoslavija (pravni nasljednik Srbija) i Republika Hrvatska. Dakle, u ratu su na teritoriji države Bosne i Hercegovine učestvovale tri države koje su na kraju i zaključile sporazum o miru. Pri tome, posebno treba potcrtati da Srbija i Hrvatska nisu bile države svjedoci već potpisnici Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Bosna i Hercegovina je 25. novembra 1943. godine obnovila državnost, a nakon legalnog i međunarodno priznatog referenduma, održanog 29. februara i 1. marta 1992. godine, stekla je i nezavisnost. Za suverenu, demokratsku, nedjeljivu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu izjasnilo se preko 99% građana od dvotrećinske većine onih koji su glasali na referendumu. To je trajana činjenica koja se ne može negirati!

Građani i narodi Bosne i Hercegovine treba da se ugledaju na antifašiste koji su učestvovali na zasjedanjima ZAVNOBiH-a, kao i na antifašiste koji su učestvovali u radu legalnih organa vlasti Republike Bosne i Hercegovine, a nikako na presuđene ratne zločince koji su proklamirali zločinačku politiku razdvajanja naroda.

Političari mogu izgubiti sve državne i stranačke funkcije, ali nikada ne smiju dovoditi u pitanje ovu istinu o odbrani Republike Bosne i Hercegovine. Nikada i ni po koju cijenu! Ne smijemo biti konformisti i političke kukavice koje se boje reći istinu i ukazati na elementarne historijske, pravne, sudske i naučno utvrđene činjenice. Moramo učiti buduća pokoljenja da slijede istinu i pravdu jer bez toga nema sigurnije budućnosti za sve građane i narode Bosne i Hercegovine.


Autor je delegat u Domu naroda PS BiH i potpredsjednik SDP BiH.

VRH



Ostali prilozi:
» SAŽETAK KONTROVERZNIH IZJAVA KOJE JE DAO AMERIČKI ZASTUPNIK RANDY FINE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 17. February 2026 19:59
» U SUSRET RAMAZANU: RUKA KOJA PRELAZI GRANICE VJERE
Božidar Proročić, književnik i publicista | 16. February 2026 22:08
» BOŠNJAČKA KULTURNA BAŠTINA
Prof. Habib Mandžić | 16. February 2026 14:18
» "BOSANSTVO" JE POKUŠAJ NEGIRANJA GENOCIDA NAD BOŠNJACIMA
Akademik prof. dr. Ferid Muhić | 16. February 2026 00:17
» PALESTINIZACIJA BOSNE I HERCEGOVINE I CRNE GORE
Elifa Kriještorac | 15. February 2026 21:11
» MOSTARIZACIJA DRŽAVE BOSNE I HERCEGOVINE
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 15. February 2026 02:02
» ŠTRPCI, DIJAGNOZA VREMENA I SISTEMA
Velija Murić | 13. February 2026 14:51
» BOSNA NIJE PRIJETNJA, BOSNA JE TEST ZAPADNIH VRIJEDNOSTI
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 12. February 2026 15:21
» OVO JE RAT
Džebrail Bajramović | 11. February 2026 15:07
» DOKLE UZMICANJE BOŠNJAKA PRED DODIKOM?!
Prof. dr. Husein Muratović | 10. February 2026 18:07
» SULUDA MAŠTA I LUDI SNOVI
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 10. February 2026 17:49
» KAD VAM PONESTANE ISTINE – PRISVOJITE BOSNU
Sulejman Aličković | 10. February 2026 16:06
» HAJRIZ BRČVAK I NAJLJEPŠA SRŽ CIVILIZACIJE
Božidar Proročić, književnik i publicista | 09. February 2026 21:13
» OPET DODIK - PRIVATNO PUTOVANJE, JAVNA SRAMOTA
Avdo Metjahić | 09. February 2026 02:56
» MILORAD DODIK U WASHINGTONU: IMITACIJA MOĆI, PROIZVODNJA LAŽI I OPASNA IGRA S MRŽNJOM
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 07. February 2026 22:48
» KAŽUJ, BABO, JESI LI VJEŠTICA?!
Šemso Agović | 07. February 2026 03:23
» BIH JE ŠAMPION U (PRED)IZBORNIM MANIPULACIJAMA U EVROPI
Prof. dr. Husein Muratović | 05. February 2026 20:59
» PATRIOTIZAM NA DALJINSKI UPRAVLJAČ
Eset Muračević | 04. February 2026 17:09
» GODINE KOJE SU PRESJEKLE HISTORIJU
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 04. February 2026 15:40
Ostali prilozi istog autora:
» DRŽAVNI I ANTIDRŽAVNI BLOK
01. March 2020 20:12
2.jpg
Alipashabanner.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif