Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Komentari
NERAD ISTRAŽNIH ORGANA I DODIKOVO BJEŽANJE NEĆE RIJEŠITI PROBLEM IKONE
Procitaj komentar

Autor: NAP
Objavljeno: 03. January 2021. 17:01:06
Bježanje Milorada Dodika, glavnog aktera u bolnicu ne bi smjelo biti prepreka istragi koja mora utvrditi kako je ikona dospjela u Bosnu i Hercegovinu, odnosno u ruke Dodika. Sve su i rjeđi izvještaji o zdravstvenom stanju Dodika, a posljednji je da se oporavlja dobro i da je negativan na koronavirus.
Negativan, pozitivan, pa opet negativan kažu zdravstveni bilteni o Dodiku, a u priči o ikoni nije nikako pozitivan. Glavni negativac kako u BiH tako i u svijetu.


Vrhunac svojevrsne svjetske blamaže doživjeli smo i mi i Sergej Lavrov s aferom oko poklonjene ikone ovom visokom gostu, kojem, vjerujem, zadugo neće pasti na pamet da posjeti BiH, kazao je jučer Mirko Šarović.

Dijelim njegovo mišljenje, ali i bojazan da bismo mogli zaboraviti ovaj skandal. Kao i mnoge ranije.

Bježanje Milorada Dodika, glavnog aktera u bolnicu ne bi smjelo biti prepreka istragi koja mora utvrditi kako je ikona dospjela u Bosnu i Hercegovinu, odnosno u ruke Dodika. Sve su i rjeđi izvještaji o zdravstvenom stanju Dodika, a posljednji je da se oporavlja dobro i da je negativan na koronavirus.

Negativan, pozitivan, pa opet negativan kažu zdravstveni bilteni o Dodiku, a u priči o ikoni nije nikako pozitivan. Glavni negativac kako u BiH tako i u svijetu.

Moram podsjetiti istražne organe i Dodika da njegovo bježanje i njihov nerad (koji je samo u interesu Milorada) neće riješiti problem Ikone, a istina se mora saznati. Taman toliko prioritetni da se i članovi međunarodne zajednice moraju uključiti da se ovaj kriminal rasvijetli.

Nakon što je 14. decembra Milorad Dodik svom gostu poklonio pozlaćenu ikonu za koju je objavljeno da je stara oko 300 godina i potiče iz Luganska i nakon što je reagirala je Ambasada Ukrajine kao i ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova do danas od bh. institucija nema odgovora kako se ikona našla u BiH.

Dodikov kabinet negirajući da je ikona ukradena kao i da nema dokaza da je dio bilo čije kulturne baštine.

U međuvremenu je najavljeno vraćanje ikone, što je i učinjeno 23. decembra. Ministarstvo vanjskih poslova Ruske Federacije navelo je da se treba pojasniti njena historija putem Interpola te je ikona predata Ambasadi BiH u Rusiji odnosno ambasadoru Željku Samardžiji.

Sve se radi u tajnosti i bez znanja ministrice vanjskih poslova BiH. MVP BiH nije odobrilo povratak Samardžiji iz Rusije, ali on ipak 24. decembra stiže na Međunarodni aerodrom Sarajevo. Na pitanja da li ima ikonu kod sebe ne odgovara direktno. Sutradan je u izjavi za medije potvrdio da je ikonu vratio u kabinet Milorada Dodika. Protiv Samardžije MVP BiH je pokrenuo postupak.

Dodik je još uvijek u bolnici, ali je negativan na koronavirus i boljeg zdravstvenog stanja.

Nekoliko je ključnih pitanja koja se nameću u cijelom ovom slučaju i moraju se ponavljati sve dok se na njih ne odgovori.

Zašto Tužilaštvo BiH nije uputilo zahtjev Interpolu za provjeru sporne ikone?

Kako je ambasador Samardžija unio ikonu u BiH i na koji način je predao u kabinet Milorada Dodika? Da li je riječ o istoj ikoni koja je izazvala cijeli skandal? Da li je Rusija predala originalnu ikonu ambasadoru Samardžiji?

Zašto se čekalo danima na vraćanje ikone? Ako je i rusko MVP tražilo uključivanje Interpola zašto to nije učinjeno? Da li je ambasador Samardžija počinio krivično djelo? I ključno pitanje je zašto ikona nije izuzeta kao predmet koji bi mogao poticati iz krivičnog djela ako je već ikona u BiH? (Autor: A. Čorbo-Zećo)

VRH


  Dossier: AFERA IKONA: DODIK LAVROVU POKLONIO OPLJAČKANU IKONU
» EVO KOJE DONIO UKRADENU IKONU IZ LUGANSKA
Oslobođenje | 16.01.2021 17:35
» UKRAJINSKA IKONA I SRPSKO-RUSKI PLJAČKARAJ
Esad Krcić | 26.12.2020 15:31
» AMBASADOR STIGAO U BIH A IKONU NIJE PREDAO?
Oslobođenje | 25.12.2020 12:54
» LAVROV STAVIO DODIKA NA RUSKU OTPUSNU LISTU
Vijesti.ba | 24.12.2020 13:14
» PREDSJEDNIČE PUTIN, MINISTAR LAVROV JE OSRAMOTIO RUSIJU
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 20.12.2020 15:02
» LAVROV VRAĆA IKONU KOJU MU JE DODIK POKLONIO
Anadolu Agency (AA) | 19.12.2020 13:13
» PRAVI POTEZ ŠEFIKA I ŽELJKA, BRAVO!
Mr. Milan Jovičić | 16.12.2020 22:59
» LAVROV I NACISTIČKA TRI PRSTA
Bošnjaci.Net | 16.12.2020 17:21
» LUKAVI LAVROV I SRPSKO-RUSKI MALI PIJUN
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 15.12.2020 13:49

Ostali prilozi:
» IN MEMORIAM – DUBRAVKA UGREŠIĆ
Šemso Agović | 19. March 2023 11:23
» KO POTKOPAVA KRHAK MIR U BIH?
IFIMES | 12. March 2023 14:35
» ZAŠTO BOŠNJACI U TURSKOJ TREBA DA GLASAJU ZA PREDSJEDIKA REDŽEPA TAJIPA ERDOANA?
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 12. March 2023 14:04
» “NAVIKAVANJE NA SMRT”
Said Šteta | 10. March 2023 15:10
» MORALIZATORI BEZ MORALA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 06. March 2023 23:52
» SALTANAT OMAN - ZEMLJA ČESTITIH I RADINIH LJUDI
Dr. hfz. Safvet Halilović | 06. March 2023 14:29
» U STRAHU SMO OD PARTNERSTVA NAŠIH SUSJEDA S RUSIJOM, KOJI IMAJU IREDENTISTIČKE APETITE PREMA BOSNI
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 01. March 2023 17:08
» VODA DIJAMANT IZ TEŠANJSKIH VRELA OPTOČENA ZLATOM
Bošnjaci.Net | 27. February 2023 01:24
» PREPOZNATI MOMENTUM
Dr. Mesud A. Ramić | 22. February 2023 13:49
» IN MEMORIAM: HADŽI MEHMED SKOPLJAK, GRANITNA STJENA POBOŽNOSTI
Dr. sc. Amir Ismić | 21. February 2023 15:31
» NEZAPAMĆEN ZLOČIN BEZ PROCESUIRANJA I KAZNE
Ferhat Korajac | 13. February 2023 19:57
» TRAGEDIJA - KONAKOVIĆ
Elmedina Muftić | 03. February 2023 14:05
» CHRISTIAN SCHMIDT HOHER REPRÄSENTANT FÜR BOSNIEN
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 31. January 2023 15:44
Ostali prilozi istog autora:
fastvee.gif
banner ago.jpg
Tucakovicadzamija5.jpg
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Taslidza Banner.jpg
Beharban.jpg
Kurtcehajicbanner45.jpg
RancSalihSabovic.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
Bos-Eng-pasanbegovic.gif
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
bos-jezik.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
KDBH_Preporod.gif
Udruzenje Kultur Media banner.jpg
sehidska_dzamija_plav140x80.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif