Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


BEOGRAD NA ULJU
Procitaj komentar

Autor: Said Šteta, književnik i novinar
Objavljeno: 08. February 2021. 23:02:07


SAID ŠTETA: Zašto je Rastko Nemanjić poznat kao Sveti Sava prognan u Bugarsku? Činjenica je da je tamo umro da bi kasnije uz velike napore njegovo tijelo bilo vraćeno u Srbiju, a ne kako to neki vele, umro na povratku iz Palestine. Vuk Branković je Osmanlijama izdao vlastitog punca Kneza Lazara na Kosovom polju, a kasnije ga i Osmanlije tjeraju zbog nepouzdanosti. Vođu prvog srpskog ustanka Đorđa Petrovića Karađorđa nisu ubile Osmanlije nego njegov najveći neprijatelj Miloš Obrenović.
Zabrinjavajuće je kada banjalučki psiholog pita, zašto je samo Bošnjacima Ivo Andrić nacista, i tako samo nama Bošnjacima gura u usta tvrdnju, koja je ustvari povjesna činjenica iz juna 1939. godine. No dobro bi bilo da spomenuti psiholog konačno spozna da Bošnjaci i bez njega odlaze u biblioteku, sa bitnom razlikom da sada sami biraju knjigu umjesto one na kojoj psiholog insistira. Ovoga puta nećemo se baviti konvertitom Andrićem, nego drugim također konvertitom, kojeg opet ne znam zašto smatraju ocem nacije. Stefan Nemanja rođen je oko 1113. godine u Ribnici (današnja Podgorica) koja je bila dio srednjovjekovne crnogorske države Duklje koja je postojala od VII vijeka do druge polovine XII vijeka, kao četvrti i najmlađi sin vlastelina Zavide. Prvo je bio kršten kao katolik, a kasnije, kada se njegov otac vratio u Rašku, nakon što je bio prognan iz nje i živio kao izbjeglica, kršten je u crkvi svetih Petra i Pavla u Rasu po grčkom obredu. Vrijedi pročitati iznesene tvrdnje koje je crnogorski historičar i pravnik Novak Adžić zapisao, ali i na televiziji izrekao, što zbog prostora ovdje nećemo stići. Na otkrivanje spomenika nakon posjete hrama Svetog Save, gospođa Hadži Slobodanka Simić je kazala: “Stefan Nemanja je rodonačelnik nemanjičke loze, začetnik naše države, vere, svega. Zahvaljujući njegovom sinu Rastku mi smo to što smo. Najmanje nas, nažalost, ima tamo gde treba da nas bude.” U stvarnosti a ne u mitu.

Profesor Pravnog fakulteta Sima Avramović tvrdi: “Čitali smo po novinama razne kvalifikacije Nemanje kao zlikovca, zločinca i ne znam šta sve. To je čak i normalno, razumijem potpuno različita mišljenja, ali za mene je najvažnije da počinjemo da gradimo jednu kulturu kontinuiteta o kojoj nismo mnogo vodili računa. To je novina koju će Srbija dobiti sa spomenikom.” Da li će zaista dobiti ili izgubiti, pitanje je sad?

Većina kulturnih i naučnih radnika Srbije, a kojima je pristup medijima ograničen, ne slažu se sa podizanjem spomenika. Ko ih pita, kada “predsednik” po cijenu spašavanja vlastite kože prima i arapsku vakcinu.

“Istorija nije ništa drugo nego neprekinuti lanac, mrtvih, živih i nerođenih. Istorija anticipira i o onome što će se potencijalno zbiti i u budućnosti. To je doktrina savremene istorijske nauke. Ali da budem konkretan zaista mislim da u Crnoj Gori moramo braniti elementarne principe istorijskih saznanja i nauke i da je velikosrpski propagator, asimilator, samo odjeven farisejski i felonski u drugu odeždu. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nastavio je sa otvaranjem tog famoznog spomenika Stefanu Nemanji, sve ono da bi ostvario Karadžićevu, Mladićevu, Krajišnikovu doktrinu velikosrpskog sveta, a to je drugo ime za savremenu veliku Srbiju. Vučić je nakon tog otvaranja spomenika Stefana Nemanji jasno saopštio da prisvaja crnogorsku istoriju i memoriju, a time i dinastiju Vojislavljevića rekavši da su oni Srbi, što oni nikada nijesu ni bili,” istakao je historičar Adžić.

O spomeniku koji se razlikuje se od onog koji je pobijedio na konkursu, gdje sada umjesto krsta, Nemanja u jednoj ruci drži mač, profesor Avramović objašnjava: “Stefan Nemanja bio je osnivač srpske i državnosti i duhovnosti, ali da je ipak prevagnula ideja državnosti koja se nije postizala ruskim krstom već, kao i uvijek, mačem.” Ma je li moguće? Da li je uistinu samo to razlog?
Da istina nije kako se stoljećima mitološki sanja, već kako je povijest “blanja”, pokazuje i minimiziranje krstića na kruni Stefana Nemanje. Zašto? Nisu li braća Arapi “krivi” što se krst u ruci Nemanje pretvorio u mač. Naravno da “krivi”. Finansiranje projekta “Beograd na vodi” od strane Arapa imalo je i određene uslove, ali zbog niza malverzacija projekat sve više postaje “Beograd na ulju” i samo je pitanje kada će se okliznuti “predsednik”, četnik sa Jevrejskog groblja devedesetih u Sarajevu, onaj isti što bi ubio sto muslimana za samo jednog Srbina.

Do tada sa čitaocima dijelim ono što nađoh u biblioteci. To je puno argumentovanih pitanja onima što će ispod spomenika gledati u nebo. Kako je car Dušan Nemanjić skinuo sa vlasti oca Stefana Dečanskog? Zašto je Rastko Nemanjić poznat kao Sveti Sava prognan u Bugarsku? Činjenica je da je tamo umro da bi kasnije uz velike napore njegovo tijelo bilo vraćeno u Srbiju, a ne kako to neki vele, umro na povratku iz Palestine. Vuk Branković je Osmanlijama izdao vlastitog punca Kneza Lazara na Kosovom polju, a kasnije ga i Osmanlije tjeraju zbog nepouzdanosti. Vođu prvog srpskog ustanka Đorđa Petrovića Karađorđa nisu ubile Osmanlije nego njegov najveći neprijatelj Miloš Obrenović. Toliko o povijesti Srbije, srpskim mitovima i sinovima oca nacije, Stefana Nemanje kojem podigoše spomenik. No ono što će posebno padati u oči posjetiocima spomenika, jeste kaiš na pojasu Stefana Nemanje, na kojem se jasno vide ukrasi, kakve će tek Osmansko sarači donijeti na prostor Balkana, pa i Srbije, dva i po stoljeća kasnije. Nije li to Stefan Nemanja bio vidoviti modni guru? Narodna mudrost veli, kome je suđeno da bude zna se šta, same mu gaće spadaju. Kako je tanka linija između konverzije i perverzije, ovdje završavam priču o konvertitu sa početka i onom od dvadeset sedam metara. Ima još jedan koji se slučajno zove Nemanja a nekad su ga svrstavali u “turčina,” ali o njemu bi i jedna riječ bila previše. Kako to objasni Novak Adžić, u korijenu imenice Nemanja je nemanje, ne imati. Ili ne znao ili ne imao, isto ti ga dođe.

Gluho je doba noći. Željeznička stanica koje nema. Savski trg i spomenik. Iz snajpera pucaju “navijači partizani” dok im verbalni otpor putem medija pružaju četnici, uz poruku da nikad više neće postojati “zemunski klan”.

A “Beograd na ulju” umjesto na vodi i simfonije koja miluje moždane vijuge, ispunila je pjesma kulturnog kontinuiteta “Splavovi” sa stihovima, Od kako je sveta to se dobro zna, da u svemu đavo prste umeša...

VRH



Ostali prilozi:
» BOSNA I BOŠNJACI: IZMEĐU STRAHA I NADE, NADE I STRAHA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 16. September 2025 16:17
» NASMIJITE SE USTAŠAMA...
Safet Oručević | 15. September 2025 16:15
» SAMIT U DOHI ISPIT SAVJESTI I ODGOVORNOSTI UMMETA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 15. September 2025 15:56
» VELIKI VLADIKA SVESRPSKOGA RODA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 15. September 2025 01:36
» ZAŠTO SE ŽRTVE NE VIDE?
Velija Murić | 14. September 2025 15:31
» ISTRAJNOŠĆU DO POBJEDE – DESET GODINA POSLIJE
Džebrail Bajramović | 14. September 2025 15:25
» PO ČEMU JE RAJKO NOGO ZADUŽIO CRNU GORU PO KRVI ILI PO POEZIJI
Božidar Proročić, književnik i publicista | 13. September 2025 12:43
» MILORADE I ŽELJKA, ČIJIM NOVCEM SU FINANSIRANI VAŠI IZLETI U MOSKVU I AMERIKU?!
Prof. dr. Husein Muratović | 11. September 2025 21:21
» IMENA I BROJKE
Fatmir S. Bači | 11. September 2025 14:47
» KAFANSKA PJEVAČICA
Said Šteta, književnik i novinar | 08. September 2025 16:27
» RELIGIJA NA ISPITU: IZABRANOST – BLAGOSLOV ILI PROKLETSTVO
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 06. September 2025 20:25
» SUBLIMNI NEDOSTATAK ILI SUBLIMNOST NEDOSTATKA
Fatmir S. Bači | 05. September 2025 17:06
» ANEKSIJA ZAPADNE OBALE PONIŠTAVA ABRAHAMOV SPORAZUM
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 04. September 2025 18:47
» POVAMPIRILI SE!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 04. September 2025 18:34
» SIRIJA JE CJELINA, TAKVA ĆE I OSTATI!
Mehmet Koçak | 04. September 2025 14:50
» U ROŽAJAMA TRAGOM ZAIMA AZEMOVIĆA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 03. September 2025 18:36
» IZRAEL UCJENJUJE ZAPAD
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 03. September 2025 14:22
» KOMENTAR NA KOMENTAR AKADEMIKA ESADA DURAKOVIĆA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 02. September 2025 14:52
» GROBARI BUDUĆNOSTI
Džebrail Bajramović | 02. September 2025 00:03
» „BANI ISRĀ’ĪL“ U KUR'ANU; - KRV, DUH I UNIVERZALNI PUT PREMA BOGU
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 31. August 2025 19:56
Ostali prilozi istog autora:
» KAFANSKA PJEVAČICA
08. September 2025 16:27
» ČUDIM SE JA TEBI
18. August 2025 00:18
» NAMAZANJE U ŠIROKOM
15. August 2025 15:20
» OTAC JE VOLIO KIŠU
12. August 2025 13:48
» SERIJSKO UBIJANJE ŽRTVE
06. August 2025 17:53
» SARAJEVSKI BERBERIN
27. July 2025 16:52
» GOSPOĐA GOLF
17. July 2025 21:30
» SUZE OD SREBRA
11. July 2025 11:27
» LAJAVAC PRED SUDOM
09. July 2025 17:15
» DEMOKRATSKI MRAK
03. July 2025 14:59
» PRINCEZA SAFIJA
02. July 2025 14:31
» TRAKE BIJELE
30. May 2025 21:40
» HAŠIMOV TEFERIČ
28. May 2025 22:21
» FIKRETA BA
24. May 2025 15:33
» PRVOSLAV U ĐAKUZIJU
01. May 2025 14:20
» VALPURGIJSKA NOĆ
30. April 2025 14:56
» EMOTIVNI PARTNERI
27. April 2025 14:41
» PISMO ONOM U MENI
18. April 2025 09:34
Alipashabanner.jpg
ZohranMamdaniMayorNYC1a.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif