Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Komentari


SRPSKI PATRIJARH PORFIRIJE U SARAJEVU: EVANĐEOSKI VJESNIK ILI JAHAČ APOKALIPSE
Procitaj komentar

Autor: Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012)
Objavljeno: 18. October 2021. 16:10:22

Srpski patrijarh propustio historijsku priliku da u Sarajevu odigra vilibrantsku ulogu u ime srpsko-hrišćanskog naroda.
(Foto: N1)


DR. MUSTAFA CERIĆ: Propustio je patrijarh Porfirije da javno osudi srpski Genocid nad Bošnjacima u Srebrenici te da izrazi kajanje i zatraži oprost od žrtava Genocida uz obećanje pred Bogom i svijetom da se to hrišćanima ili svetosavskim Srbima neće više nikad ponoviti. Time bi patrijarh Porfirije oslobodio srpski-hrišćanski-svetosavski narod od kolektivne krivnje za Genocid i relaksirao bi odnose između države Srbije i Bosne, ali i između bosanske i srpske vjere i kulture.
Svaka vjera, odnosno njeni vrhovni glasnici, imaju problem da riječ svoju usklade sa svojom praksom. Zato Kur'an Časni upozorava vjesnike svetog pisma: - Zar vi drugima preporučujete dobročinstvo a sebe zaboravljate dok se pozivate na Božju knjigu – sveto pismo? Zar ne shvaćate da to pogrešno? (Kur'an, 2:44).

Srpski patrijarh Porfirije je u Sarajevu govorio evanđeoski, ali drugima. Pri tom je zaboravio samoga sebe. Jer da je, zaista, mislio to što je evanđeoski govorio u Sarajevu ne bi propustio historijsku priliku da bude Willy Brandt u ime srpskog naroda. I to baš u Sarajevu.

1) Propustio je patrijarh Porfirije da u Sarajevu na 1821. godišnjicu (1221-2021) skine prokletstvo nad Babunima i Bogumilima iz manstira Žiča ili Petrove crkve. Islam je oslobodio Dobre Bošnjane od tog prokletstva, ali bi bilo jako važno da to isto uradi i srpski patrijarh jer to žičansko prokletstvo i dana danas opterećuje Bosnu. Skidanje žičanskog prokletstva nad bosanskim Bogumilima bio bi znak da Srpska crkva priznaje i prihvata slobodu bosanske savjesti u vjeri.

2) Propustio je patrijarh Porfirije da se sretne sa bosanskim domaćinima bosanskim reisu-l-ulemom dr. Husein ef. Kavazovićem i vrhbosanskim nadbiskupom kardinalom Vinkom Puljićem. Taj susret duhovnih velikodostojnička u Sarajevu bio bi, zasigurno, stoljetni, evanđeoski i vizionarski čin za mir, povjerenje i pomirenje među vjerama i narodima kako u Bosni tako i na Balkanu i Evropi.

3) Propustio je patrijarh Porfirije da javno osudi srpski Genocid nad Bošnjacima u Srebrenici te da izrazi kajanje i zatraži oprost od žrtava Genocida uz obećanje pred Bogom i svijetom da se to hrišćanima ili svetosavskim Srbima neće više nikad ponoviti. Time bi patrijarh Porfirije oslobodio srpski-hrišćanski-svetosavski narod od kolektivne krivnje za Genocid i relaksirao bi odnose između države Srbije i Bosne, ali i između bosanske i srpske vjere i kulture.

4) Propustio je patrijarh Porfirije da obiđe sarajevske Markale kako bi se uvjerio u razmjere zločina nad nevinim civilima od srpsko-hrišćanskog nemilosrdnog granatiranja. Saznao bi, također, da je Sarajevo bilo pod opsadom 1425 dana i noći, tri puta duže od opsade Staljingrada od strane nacista.

5) Propustio je patrijarh Porfirije da se u Sarajevu susretane s roditeljima od 1.600 ubijene sarajevske djece od srpsko-hrišćanskih granata sa obližnjih sarajevskih brda. Bio bi to evanđeoski čin pokajanja i obećanja da se to više nikad neće ponoviti. Bio bi to veliki korak za mir i pomirenje ne samo u Bosni, već na cijelom Balkanu.

6) Propustio je patrijarh Porfirije priliku da javno opomene Milorada Dodika da smiri strasti oko razbijanja bosanskog društva i države. Jer to što Dodik radi u zadnje vrijeme najviše štete ima srpsko-hrišćanski narod ne samo u Bosne, već na cijelom Balkanu.

7) Propustio je patrijarh Porfirije da, poput poziva Srbima-hrišćanima u Hrvatskoj, uputi javni poziv Srbima-hrišćanima u Bosni da shvate da im je Bosna država te da u njoj treba da grade dobre komšijske odnose na principu evanđeoske moralne maksime, a to je da „čovjek treba da voli drugome, ono što voli samome sebi“.

Po tome bi se, zaista, pamtila historijska posjeta srpskog patrijarha Porfirija Sarajevu.

Ovako, posjeta srpskog patrijarha Porfirija Sarajevu u oktobru 2021. godine biti će upamćena po tome što se napio vode na Gazi Husrev-begovoj česmi u Saračima i po tužnom osjećaju da je propustio historijsku priliku da odigra vilibrantsku ulogu u ime srpsko-hrišćanskog naroda.

Šteta/Jazuk!

VRH



Ostali prilozi:
» DR. CERIĆ PORUČIO SCHMIDTU: ONI KOJI GAZE PO LJUDSKOSTI, NEKA ŠUTE. BOLJE IM JE. SHUT UP!
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 01. July 2025 14:34
» ODGOVOR NA TEKST VIŠNJE STAREŠINE: O ZABORAVU ZLOČINA I OPASNOSTIMA ZAMJENE TEZA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 25. June 2025 00:14
» HVALA IZRAELU
B.net | 23. June 2025 20:37
» TRUMP – OD “KANDIDATA MIRA” DO ZAGOVORNIKA RATA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 22. June 2025 18:43
» OD ZLOČINA DO HUMANOSTI: BIJELA KNJIGA ŽRTAVA SANDŽAKA
Prof. dr. Suada Džogović | 19. June 2025 15:16
» SRĐAN PUHALO, ČUVAR RACIONALNOG BEZUMLJA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 17. June 2025 13:02
» SARAJEVO – GRAD MORALNE SAVJESTI
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 11. June 2025 13:59
» SMISAO AREFATA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 05. June 2025 14:52
» KAMBEROVIĆEV HISTORIJSKI IGROKAZ: „KAKO SAM NAUČIO NE STIDJETI SE I ZAVOLIO OGRAĐIVANJE“
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 30. May 2025 15:39
» KO JE “LJUDINA” SA FOTOGRAFIJE?
Nihad Aličković | 29. May 2025 16:20
» IZMEĐU RIJEKE DRINE I OBALE GAZE: DVA GENOCIDA NAŠEGA DOBA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 29. May 2025 14:36
» SNAGA I BRITKOST UMA
Akademik dr. Omer Ibrahimagić | 27. May 2025 15:35
Ostali prilozi istog autora:
» GLAS SAVJESTI IZ BOSNE
14. June 2025 13:21
» BOSANSKI VODIČ ZA SPAS
05. June 2025 14:56
» SMISAO AREFATA
05. June 2025 14:52
ZohranMamdaniMayorNYC1a.jpg
Alipashabanner.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovic.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif