Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

Spektakularna pobjeda: BiH vs Slovenijom 97:93
BEĆIRAGIĆ: SVAKI IGRAČ SE STAVIO U SLUŽBU EKIPE I ZATO SMO USPJELI
Procitaj komentar

Autor: NAP
Objavljeno: 05. September 2022. 02:09:17
Nakon spektakularne pobjede BiH protiv Slovenije na Eurobasketu medijima se obratio selektor Adis Bećiragić. Kazao je da mu je žao zbog jučerašnje utakmice, ali da i pored umora danas su njegovi igrači igrali kao tim bez obzira što su imali samo dvije pripremne utakmice.

"Osjećam se pomalo umorno, ali i sretno. Sada razmišljam kako provesti sutrašnji dan i pripremiti se za novu utakmicu. Naravno mi smo sretni zbog velike pobjede, veoma sam zahvalan svojim igračima, jer su uradili sve o čemu smo pričali na pripremama za utakmicu. Ovo je druga pobjeda, nije ništa za nas osim velike pobjede, ne znači ništa osim što imamo još jednu utakmicu", rekao je Bećiragić i nastavio:

"Insan nema limite, samo je pitanje koliko može svoj ego svoj nefs da kontroliše. Taj ego nosi drugu stranu čovjeka. Sve ide u dobrom pravcu. Najvažnija stvar u sportu je staviti sebe u službu ekipe, mi smo to uspjeli. Koliko ćemo nastaviti, pokazat će naredne utakmice. Ovo zajedništvo koje imamo trebamo samo da obogatimo i idemo naprijed. Mislim da nemamo limite.

Mislimo da je ovo sve nemoguće, jer imamo nedostatak vremena koji nismo proveli zajedno. Skupljali smo se lagano, došao je Musa, pa Nurkić, pa je to sve trebalo komponovati. Mislim da igramo sjajno i ide na dobro. Ja dobar trener, oni dobri igrači, valjda je zbog toga.

ZMAJEVI ZALEDILI ZMAJČEKE Bosna i Hercegovina slavila protiv Slovenije na Eurobasketu 97:93

SARAJEVO, (Patria) - Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je u šokantnoj utakmici selekciju Slovenije 97:93.

Ovo je druga pobjeda naše reprezentacije na Eurobasketu koja nam širom otvara vrata nokaut faze.

Opet su jako dobro počeli meč Zmajevi pošto su dvije trojke na startu ubacili Edin Atić i Jusuf Nurkić, ali Slovenci hvataju priključak zahvaljujući Goranu Dragiću.

Igralo se nakon toga koš za koš i oba tima su bila vrlo efikasna pa je na polovini prve dionice bilo 14:14.

Potom Slovenci prave seriju 5-0, ali uzvratili su i Zmajevi i održali rezultatski egal. Ipak, igralo se sve vrijeme u nevjerovatno brzom ritmu, koji je daleko više odgovarao Slovencima i u koji su nas vjerovatno i planski “uvukli”, pa je na kraju prve dionice bilo 32:26.

John Roberson dobro otvara drugu četvrtinu i s dvije trojke poravnava rezultat! Ipak, potom su ponovo ubrzali Slovenci i igra Zmajeva je izgledala pomalo haotično, pa Slovenija dolazi do 40:32.

Onda opet bolje počinje igrati BiH i pravi sjajnu seriju kojom dolazi do vodstva! Poveli smo poenima Muse 41:40! Seriju BiH prekida Jaka Blažić, ali uzvraća Roberson trojkom za 44:42.

Tada gas dodaje sjajni Dončić i Slovenija dolazi do 52:44. Na veliku pauzu između dva poluvremena otišlo se s rezultatom 52:49.

Roberson se očito tokom odmora nije ohladio, pošto je drugo poluvrijeme otvorio trojkom za poravnanje. Nakon tri minute igre Musa i Roberson u dva napada zaredom pogađaju nove trojke i BiH vodi sa 58:54.

Slovenci opet i nakon toga stižu do preokreta, a onda je Bećiragiću dosuđena tehnička zbog konstantnih prigovora sudijama, no nije to poremetilo Zmajeve.

Zadržan je rezultatski egal, te je na kraju treće dionice, nakon trojke Vrabca uz zvuk sirene, rezultat bio 73:72.

Na ulasku u posljednjih deset minuta Amar Gegić postiže trojku i Zmajevi prelaze u vodstvo, a na šest minuta prije kraja pogotkom Muse prednost BiH raste na +4 (83:79)!

Kao i u ranijim slučajevima, Slovence u egal vraća fantastični Goran Dragić, a potom košem Tobeya ekspresno dolaze i do vodstva.

Opet se podižu Zmajevi i nakon toga i na tri minute do kraja trojkom Robersona odlazimo na +5 (91:86)! Nurkić poslije pravi faul u napadu, ali poslije Atić pogađa i na 50 sekundi do kraja vodimo sa 93:89.

Halilović potom nakon promašaja Dončića ispušta loptu i Slovenci smanjuju na dva poena razlike, ali do preokreta nisu mogli i BiH slavi novi historijski trijumf!

Eurobasket, 3. kolo:

Slovenija – Bosna i Hercegovina 93:97 (32:26, 20:23, 21:23, 20:25)

Slovenija: Dončić 16, G. Dragić 18, Tobey 11, Prepelič 12, Blažić 5, Dimec, Čančar 22, Murić, Nikolić, Rupnik, Samar, Z. Dragić 7.

BiH: Musa 22, Nurkić 12, Roberson 23, Atić 12, Halilović 13, Vrabac 7, Lazić 2, Kamenjaš, Gegić 6, Čampara, Penava, Sulejmanović.

Govoreći o susretu s Francuskom Bećiragić je kazao da "mi postajemo sve bolji i da se oni moraju zamisliti".

"Nakon loše partije, trenerski je posao da izvučemo igrače iz krize. Odlučili smo da baš sada kada izgleda da je pao da mu damo veću odgovornost u duelu protiv Luke. Stavili smo ga u prvu petorku."

Kapiten Miralem Haliović kazao je da je osjećaj nakon pobjede nevjerovatan i posebno istakao jedinstvo koje vlada među igračima.

"Imali smo problema s pripremama s putem, ali sve smo ostavili iza sebe i odigrali sjajan meč na Eurobasketu. Dobili smo prvaka Evrope kojeg su mnogi favorizovali i za titulu ove godine. Ovo je jedna od najvećih pobjeda za bh. košarku. Zaista je lijep osjećaj biti dio ovog tima i igrati pred ovim navijačima, koji su nas podržavali, oni su bili tu, potpuno su nadglasali slovenske navijače. Ide nam slobodan dan, iskoristit ćemo da još malo proslavimo ovu pobjedu", rekao je Halilović i dodao:

"Nerealno nekako vidjeti sve ovo. Nevjerovatno koliko ljudima znači svi su van sebe, Fanaticosi na tribinama, mi, vi, navijači. Valjda se nama rijetko dešava pa pamtimo ovakve momente. Mislim da ćemo mi ovo dugo pamtiti. Mislim da smo sve ovo zaslužili. Ova ekipa je specijalna, vidjelo se koliko volimo biti skupa. Ono sjedi nas osam, e gdje su ostali, mislim da nema puno ekipa da će se dati u službu ekipe. Nećemo se mi zadovoljiti ovim. Ako možemo proći ovu grupu, onda nema granica.

Kapiten je istakao i kako nema razlike među igračima i da se tako svi postavljaju na pripremama bez obzira gdje igraju da li je to viši nivo ili nek bh. ili hrvatska liga.