Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


Glosa
ČOJSTVO I JUNAŠTVO CRNOGORSKIH MATURANATA
Procitaj komentar

Autor: Šemso Agović
Objavljeno: 04. June 2023. 17:06:32
Crnogorsku javnost je ovih dana potresao pravi mali skandal: petsto trideset i tri maturanta su na maturskom ispitu iz maternjeg jezika dobili ocjenu nula! Predstavnici Državne ispitne komisije su na konferenciji za novinare objasnili da su petsto trideset i tri eseja međusobno ličili kao petsto trideset i tri jajeta jedne iste koke nosilje! „Prepisivali su“ – rekao je bijesno komesar, „što se stručno kaže cut, copy, and paste! U časnoj i poštenoj Crnoj Gori to no pasará! Ili na srpskom neće da može!

Među prisutnim novinarima je nastao žamor.

- Koja tema eseja je bila postavljena? – zanimalo je jednoga.
Komesari su se počeli pogledivati i snebivati, šuškati jedan drugom nešto na uho, pa se predsjedavajući oglasi:
- Klasična tema iz naše književnosti.
- Koja konkretno? – uporan je novinar (kao i svaki novinar, je li tako).
Opet je počelo konfuzno ponašanje komersanata, pa će predsjedavajući:
- Što vam je to važno sada? U pitanju je kriminal, koji će naš Ispitni centar riješiti po službenoj dužnosti i kazniti vinovnike. Jasno je, da je Internet omogućio ovakav skandal, zbog kojeg se pred licem Evropske Unije sramimo!
- Svejedno recite kako je glasio naslov eseja! – novinar se nije dao predriblati.
Na bini komešanje. Predsjedavajući oholim glasom objasni:
- Gorski vijenac.
- Molim puni naslov zadatka!
Komesar ljutito odmahuje glavom, pa se lati listanja papira ispred sebe i najzad glasno pročita:
- Gorski vijenac kao luča naše budućnosti!
Sada među novinarima nastade komešanje i rasprava na rubu svađe. Kad se smiriše začu se glas iz prvog reda:
- U čemu je problem?
- Problem je što se ovdje radi o udruženom zločinačkom poduhvatu dijela pomahnitale omladine, sa ciljem da se sruši jedan od centralnih ankera naše kulture i naše filozofije, a to je Gorski vijenac i njegova ideja. Naše maturante su očigledno zavele tajne službe Berlina, Vatikana i Rijada, pa su se drznuli napisati da je Gorski vijenac arhaično djelo jednog ostrašćenog guslara-popa, koje nikako ne bi smjelo biti dio naše – niti bilo čije! –, obavezne lektire. Naše nezahvalne maturantice i naduveni praznoglavi maturanti su u jedan glas napisali i to, da „djelo, koje je zasićeno mizoginijom tipa „Kazuj, babo, jesi li vještica!“, i nakon bezdušnog prebijanja psihički oboljele ženske osobe pjeva „A ozdravi snaha Anđelija“… ne zaslužuje niti pažnju a kamoli slavu, već obrnuto – javni prezir!“ Ja vam kažem: malo je ovakvo pisanje ocijeniti nulom! I pitam vas: u kojem našem udžbeniku stoji ovakva recenzija slavnog Gorskog vijenca? Nećete je naći sve dok hodamo po zemlji mi, koji smo kult Gorskog vijenca naslijedili i dodatno uzdigli do najviših literarnih visina! Kako će neformalna grupa od petstotinjak narcisoidnih pubertetlija negirati tomove i tomove recenzija naših najuglednijih doktora književnosti svih konfesija, Srba i Turaka?

Evo vam još jedno pitanje: Kako je moguće da u ovoj prljavoj raboti kao jedan nastupe srpčad i turčad – od Ulcinja do Pljevalja i od Tivta do Rožaja? Dovoljno ste zreli i pametni, pa znate da to nije moguće bez jakog neprijateljskog uticaja sa truhlog Zapada. I Interneta, naravno!

Mi smo kao krajnje demokratsko društvo savjetovali svim profesorima maternjeg jezika, kao i đacima i studentima, da javno i naglas ne deklamiraju stihove iz Gorskog vijenca u kojima se podstiče na ubijanje muslimana i rušenje njihovih bogomolja, jer taj spjev ima dovoljno milozvučnih stihova o islamu – i o Stambolu čak –, koji mogu zadovoljiti potrebe naše braće muslimana po žudnji za islamom. I vuk sit i sve koze na broju, nije li tako. Isto tako smo im preporučili da u recitacijama izostave veličanje genocida u stihovima tipa „ne ostade oka za svjedoka“, jer živimo u dvadesetprvom vijeku, ljudi božji.

A naši nezahvalni maturanti će sada čudesno postati pametniji od nas i pljunuti na našu svetu knjigu!
Neće proći!
Nula im je u glavi; nula im je i ocjena eseja!
A oni se hvale da su postupili čojski i junački, zaključi konferenciju predsjedavajući komersant.

VRH



Ostali prilozi:
» NASMIJITE SE USTAŠAMA...
Safet Oručević | 15. September 2025 16:15
» SAMIT U DOHI ISPIT SAVJESTI I ODGOVORNOSTI UMMETA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 15. September 2025 15:56
» VELIKI VLADIKA SVESRPSKOGA RODA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 15. September 2025 01:36
» ZAŠTO SE ŽRTVE NE VIDE?
Velija Murić | 14. September 2025 15:31
» ISTRAJNOŠĆU DO POBJEDE – DESET GODINA POSLIJE
Džebrail Bajramović | 14. September 2025 15:25
» PO ČEMU JE RAJKO NOGO ZADUŽIO CRNU GORU PO KRVI ILI PO POEZIJI
Božidar Proročić, književnik i publicista | 13. September 2025 12:43
» MILORADE I ŽELJKA, ČIJIM NOVCEM SU FINANSIRANI VAŠI IZLETI U MOSKVU I AMERIKU?!
Prof. dr. Husein Muratović | 11. September 2025 21:21
» IMENA I BROJKE
Fatmir S. Bači | 11. September 2025 14:47
» KAFANSKA PJEVAČICA
Said Šteta, književnik i novinar | 08. September 2025 16:27
» RELIGIJA NA ISPITU: IZABRANOST – BLAGOSLOV ILI PROKLETSTVO
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 06. September 2025 20:25
» SUBLIMNI NEDOSTATAK ILI SUBLIMNOST NEDOSTATKA
Fatmir S. Bači | 05. September 2025 17:06
» ANEKSIJA ZAPADNE OBALE PONIŠTAVA ABRAHAMOV SPORAZUM
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 04. September 2025 18:47
» POVAMPIRILI SE!
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 04. September 2025 18:34
» SIRIJA JE CJELINA, TAKVA ĆE I OSTATI!
Mehmet Koçak | 04. September 2025 14:50
» U ROŽAJAMA TRAGOM ZAIMA AZEMOVIĆA
Božidar Proročić, književnik i publicista | 03. September 2025 18:36
» IZRAEL UCJENJUJE ZAPAD
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 03. September 2025 14:22
» KOMENTAR NA KOMENTAR AKADEMIKA ESADA DURAKOVIĆA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 02. September 2025 14:52
» GROBARI BUDUĆNOSTI
Džebrail Bajramović | 02. September 2025 00:03
» „BANI ISRĀ’ĪL“ U KUR'ANU; - KRV, DUH I UNIVERZALNI PUT PREMA BOGU
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 31. August 2025 19:56
» DODIKOVOJ POLITICI NE IDU U PRILOG NAJVAŽNIJI POKAZATELJI
Prof. dr. Husein Muratović | 30. August 2025 15:18
Ostali prilozi istog autora:
» NJEGOŠ, IVO I ADO
22. May 2025 14:51
» MIZOGINIJA U GORSKOM VIJENCU
06. March 2025 14:24
» TRIJEBIMO GUBU IZ TORINE!
13. December 2024 15:35
» JASENOVAC I GORSKI VIJENAC
17. November 2024 16:12
» JAKOV DAKOVIĆ O NJEGOŠU
12. November 2024 18:32
» DOKAZI MEŠE SELIMOVIĆA
17. October 2024 21:17
Alipashabanner.jpg
ZohranMamdaniMayorNYC1a.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif