Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Vijesti


Međunarodni naučni skup na pravnom fakultetu u Tuzli
USTAVNOPRAVNI RAZVOJ BOSNE I HERCEGOVINE – 30 GODINA OD DAYTONSKOG MIROVNOG SPORAZUMA
Procitaj komentar

Autor: Eset Muračević
Objavljeno: 24. November 2025. 01:11:38
Pravni fakultet Univerziteta u Tuzli, u suorganizaciji s Centrom za multidisciplinarna istraživanja Tuzla i Naučnim društvom pravnika Tuzla, 25. i 26. novembra organizira Međunarodni naučni skup „Ustavno-ptavni razvoj Bosne i Hercegovine“ posvećen obilježavanju trideset godina od potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma i sagledavanju njegovih ustavnopravnih i političkih posljedica. Cilj skupa je da se, kroz naučno utemeljene analize i iskustva aktera iz različitih oblasti, rasvijetle ključni procesi koji su oblikovali institucionalni razvoj Bosne i Hercegovine u posljednje tri decenije.

Tokom dvodnevnog programa bit će predstavljeni radovi i uvodna izlaganja koja se bave historijskim kontekstom Daytonskog mirovnog sporazuma, njegovim implikacijama na državno uređenje, funkcioniranje zakonodavne i izvršne vlasti, položajem lokalne samouprave, te širim ustavnopravnim i političkim pitanjima u postkonfliktnim društvima. Poseban naglasak stavlja se na razumijevanje kontinuiteta i promjena ustavnog sistema, ulogu međunarodne zajednice u implementaciji mira, izazove državne imovine, zaštitu ljudskih prava, politički federalizam i demokratske reforme, uključujući problematiku ograničenja formalističkog i pozitivističkog pristupa pravu, kao i njihove posljedice na dugoročnu funkcionalnost političkih sistema, pri čemu je površnost proizvedena kao uzrok permanentne nestabilnosti. U okviru programa bit će predstavljeni i radovi koji donose uporedna poređenja s drugim složenim državama, analize praksi međunarodnih sudova, razmatranja o teorijskim osnovama upravnih i pravnih doktrina, kao i studije o suverenitetu, konstitutivnosti i političkim procesima na Zapadnom Balkanu.

Skup okuplja širok krug učesnika – profesore, istraživače, javne zvaničnike, diplomate, pravnike i studente – čime se stvara prostor za interdisciplinarni dijalog o ključnim ustavnopravnim, društvenim i političkim pitanjima. Njegov cilj je da doprinese boljem razumijevanju izazova izgradnje stabilnog demokratskog poretka, kao i kreiranju preporuka za unapređenje institucionalnih i političkih procesa u Bosni i Hercegovini.

U sklopu naučnog skupa, 26. novembra u 17:00 sati, bit će održana i promocija univerzitetskog udžbenika „Ustavno pravo“, autora prof. emeritusa Kasima Trnke i prof. dr. Zlatana Begića.

VRH



Ostali prilozi:
» VUKOVAR - TRIDESET I ČETIRI GODINE POSLIJE
Bošnjaci.Net | 18. November 2025 17:51
Ostali prilozi istog autora:
» ZABORAVLJENI JUNACI IZ SJENE
23. September 2025 18:33
» ROĐENI JEDNO ZA DRUGO
19. August 2025 21:12
» MORE NA DLANU
09. June 2025 14:56
2.jpg
Alipashabanner.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif