Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


MIŠLJENJE: Antibošnjačke izjave zaslužuju provjeru
ZLONAMJERNE I ZAPALJIVE PORUKE KOJE ŠIRE DODIK I PRIMORAC IDENTIČNE SU PORUKAMA SLOBODANA MILOŠEVIĆA, ZVANOG "BALKANSKI KASAPIN"
Procitaj komentar

Autor: Sven Alkalaj, ambasador BiH
Objavljeno: 24. February 2026. 21:02:41
Bosna i Hercegovina nije ekstremistička država

Nedavno smo svjedočili sinhronizovanim ksenofobnim napadima na bosanskohercegovačko društvo, koje je ne tako davno pretrpjelo masovna ubistva, protjerivanja, masovna silovanja i zatvaranje u koncentracione logore. Dana 9. februara, vaši mediji su objavili članak „Republika Srpska zaslužuje nezavisnost“, zasnovan na intervjuu sa Miloradom Dodikom, a 10. februara ste objavili komentar Maxa Primorca „Islamistička država na granici NATO-a?“. Ovi članci su sadržavali tvrdnje koje Bosnu i Hercegovinu prikazuju kao sve ekstremniju i nestabilniju.

Zlonamjerne i zapaljive poruke koje šire gospoda Dodik i Primorac identične su porukama Slobodana Miloševića, zvanog "Balkanski kasapin", koji je orkestrirao agresiju na Bosnu i Hercegovinu. Prije tri decenije, to je rezultiralo s više od 2 miliona izbjeglica i više od 100.000 ubijenih, a kulminiralo genocidom koji su počinili Srbi. Stoga je neophodno da se takve javne izjave ispitaju s historijskom tačnošću i moralnom jasnoćom. Također je važno znati ko su Milorad Dodik i Max Primorac.

Gospodin Dodik je negator genocida koji je lično dodjeljivao medalje osuđenim ratnim zločincima odgovornim za genocid u Srebrenici, u Bosni i Hercegovini. On se predstavlja kao četnik, predstavnik paravojne organizacije koja je stala na stranu odgovornih za Holokaust tokom Drugog svjetskog rata. Četnici su poslali hiljade Jevreja, mnoge iz Bosne i Hercegovine, u koncentracione logore Banjica i Staro Sajmište u blizini Beograda, gdje su pogubljeni.

Izraelski Jad Vašem, Uprava za sjećanje na mučenike i heroje Holokausta, opisao je srpske četnike na sljedeći način: „Kako su četnici povećavali saradnju s Nijemcima, njihov stav prema Jevrejima u područjima pod njihovom kontrolom se pogoršavao, a Jevreje su poistovjećivali s omraženim komunistima. Bilo je mnogo slučajeva da su četnici ubijali Jevreje ili ih predavali Nijemcima.“ Ovo su historijske činjenice i potičemo vas da ih provjerite.

Da li ste znali da Jevrej ne može da se kandiduje za predsjednika Bosne i Hercegovine? Ustavne amandmane koji bi to omogućili podržali su bošnjački (muslimanski) politički predstavnici, dok su gospodin Dodik i njegovi politički partneri iz Republike srpske glasali protiv njih.

U vezi s Dodikovim tvrdnjama da su crkve pretvorene u džamije, evo još jedne historijske činjenice: Tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu, vojska Republike srpske uništila je 534 džamije, dok je vojska bosanskih Hrvata uništila 80. Istovremeno, bošnjački muslimani su štitili crkve i sinagoge, tako da nijedna nije uništena unutar teritorija pod kontrolom legitimnih bosanskih vojnih snaga.
S druge strane, g. Primorac prihvata ideologiju ustaškog pokreta, hrvatske fašističke i ultranacionalističke organizacije odgovorne za genocidnu Nezavisnu Državu Hrvatsku tokom Drugog svjetskog rata. On promoviše viziju "trećeg entiteta" u Bosni i Hercegovini, nazvanog po Maksu Luburiću, ozloglašenom nacističkom saradniku, koja odražava nasilnu historijsku agendu ustaša.

Otac g. Primorca, Miško Primorac, bio je aktivni član Hrvatskog oslobodilačkog pokreta, koji je nastavio ustaško naslijeđe u egzilu i pomogao u osnivanju Hrvatske demokratske zajednice 1990-ih. Iako grijesi oca ne diktiraju automatski sinovljeve stavove, savremena retorika koja stigmatizira cijele zajednice i selektivno uokviruje historijsku odgovornost neizbježno zahtijeva provjeru.
Komentar g. Primorca, uključujući alarmantni podnaslov „Sarajevo je sve ekstremnije“, pogrešno predstavlja složenu multietničku stvarnost Bosne i Hercegovine. Podjednako zabrinjavajuće je i Primorčevo iskrivljavanje historije u vezi s ulogom Bosne tokom Drugog svjetskog rata.

Mnogi Bošnjaci su riskirali svoje živote kako bi zaštitili jevrejske susjede od fašističkog progona. Isto su učinili i tokom posljednjeg rata. Pojednostavljeni narativi koji svode Bošnjake na isključivo vjerski identitet - „Muslimane“ - ignorišu njihovo priznanje kao ustavno priznatog naroda i pojačavaju štetne stereotipe. Još više zabrinjava Primorčeva tvrdnja da su bosanske vlasti odlučile prodati Sarajevsku Hagadu, što je sramotna laž. U stvari, Bosna je sačuvala Hagadu kroz rat, okupaciju i genocid, čuvajući simbol međuvjerske baštine.

Gospoda Dodik i Primorac iskrivljuju javno razumijevanje, rasplamsavaju etničke tenzije i pružaju platformu za legitimizaciju diskriminacije. U svijetu koji se još uvijek bori s naslijeđem Holokausta i jugoslavenskih ratova, pojačavanje glasova koji se slažu s genocidnim ideologijama predstavlja moralni propust.

Prije objavljivanja ili citiranja ličnosti poput gospode Dodika ili Primorca, njihove historijske veze i ideološki stavovi, kao i činjenični zapisi njihovih javnih izjava, moraju se kritički ispitati. Historija pokazuje opasnosti samozadovoljstva suočenog s ekstremističkim narativima. Bosna i Hercegovina, nacija koja je preživjela agresiju, genocid i etničko čišćenje, zaslužuje da se njena priča ispriča s tačnošću i moralnom strogošću. Oni koji nastoje iskriviti tu priču u političke svrhe ne bi trebali dobiti legitimitet u štampi ili u političkom diskursu.

Gospodin Dodik i gospodin Primorac promoviraju ideologije koje su dovele do masovnih zločina, uključujući Holokaust. Njihovi narativi zahtijevaju provjeru, a mediji snose odgovornost da osiguraju da se historijska istina nikada ne žrtvuje zbog nejasnih političkih agendi. (English: washingtontimes.com)


• Sven Alkalaj je bosanskohercegovački ambasador u Sjedinjenim Američkim Državama.

VRH



Ostali prilozi:
» ŠTRPCI: ZLOČIN SA IMENOM I BEZ VERTIKALE PRAVDE
Velija Murić | 23. February 2026 12:26
» SATI PRIJE UDARA: RAT KOJI SAM NAJAVIO
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 22. February 2026 13:58
» SNSD(AP)
Dr. Mesud A. Ramić | 18. February 2026 19:52
» SAŽETAK KONTROVERZNIH IZJAVA KOJE JE DAO AMERIČKI ZASTUPNIK RANDY FINE
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 17. February 2026 19:59
» U SUSRET RAMAZANU: RUKA KOJA PRELAZI GRANICE VJERE
Božidar Proročić, književnik i publicista | 16. February 2026 22:08
» BOŠNJAČKA KULTURNA BAŠTINA
Prof. Habib Mandžić | 16. February 2026 14:18
» "BOSANSTVO" JE POKUŠAJ NEGIRANJA GENOCIDA NAD BOŠNJACIMA
Akademik prof. dr. Ferid Muhić | 16. February 2026 00:17
» PALESTINIZACIJA BOSNE I HERCEGOVINE I CRNE GORE
Elifa Kriještorac | 15. February 2026 21:11
» MOSTARIZACIJA DRŽAVE BOSNE I HERCEGOVINE
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 15. February 2026 02:02
» ŠTRPCI, DIJAGNOZA VREMENA I SISTEMA
Velija Murić | 13. February 2026 14:51
» BOSNA NIJE PRIJETNJA, BOSNA JE TEST ZAPADNIH VRIJEDNOSTI
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 12. February 2026 15:21
» OVO JE RAT
Džebrail Bajramović | 11. February 2026 15:07
» DOKLE UZMICANJE BOŠNJAKA PRED DODIKOM?!
Prof. dr. Husein Muratović | 10. February 2026 18:07
» SULUDA MAŠTA I LUDI SNOVI
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 10. February 2026 17:49
» KAD VAM PONESTANE ISTINE – PRISVOJITE BOSNU
Sulejman Aličković | 10. February 2026 16:06
» HAJRIZ BRČVAK I NAJLJEPŠA SRŽ CIVILIZACIJE
Božidar Proročić, književnik i publicista | 09. February 2026 21:13
Ostali prilozi istog autora:
2.jpg
Alipashabanner.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif