Bosnjaci.Net - Najcitaniji Web Magazin Bosnjaka u Bosni i Hercegovini i Dijaspori
Naslovna  |  Arhiva  |  Pretraga  |  Redakcija  |  O Bosnjaci.Net  |  Kontakt  |  Bosniaks.Net English

 
Kolumne


RASIZAM JE PRVO LEGITIMIRAN BIBLIJSKOM DOGMOM
Procitaj komentar

Autor: Šemso Agović
Objavljeno: 05. April 2021. 16:04:26
ZLO SU UTEMELJILI NA PISANOJ RIJEČI: IZRAELCI, NACISTI I NAŠI PISCI


ŠEMSO AGOVIĆ: Treći slučaj zloupotrebe pisane riječi za nadvladu i genocid nad drugim je naš slučaj, slučaj Bošnjaka. Ovaj put agresor koristi književnost kao temelj za izgradnju ideologije, prema kojoj su pripadnici islama niža rasa a sam islam lažna vjera, zato ih treba uništiti ili pak staviti pod punu kontrolu. Književnici sa antiislamskim i antibošnjačkim djelima su brižljivo birani, a njihova djela uključivana u obaveznu školsku lektiru. Na taj način je indoktrinacija generacija i generacija netrpeljivošću i mržnjom osigurana upravo zloupotrebom obrazovnog sistema.
Narodi su kroz istoriju svoju supremaciju, agresiju i genocid nad drugima katkad temeljili na pisanim argumentima. Najstarije takvo čudo je svakako biblijska dogma (Knjiga postanka 9, 18-27) u kojoj je opisan bizaran događaj sa Noom i njegova tri sina (Sem, Jafet i Ham). Naime, neke večeri se Noa napio vina, i najmlađi sin Ham ga je našao otkrivenog u šatoru, pa to napolju javio Semu i Jafetu. Ova dvojica uzmu ogrtač i idući natraške te gledajući na drugu stranu pokriju golog oca. Kad se Noa ujutru probudio i saznao da ga je Ham vidio golog, prokleo je njega i njegov rod vječnim ropstvom Semu i njegovom rodu.
Od Sema su, prema Bibliji nastali Izraelci, od Hama Arapi, isto tako prema Bibliji – superiorni i inferiorni narodi. Rasizam je legaliziran i legitimiran. Za Izraelce je Stari zavjet Božja besjeda, dakle opravdanje lagane, dugotrajne supremacije, agresije i genocida nad Palestincima.

Drugi takav apsurdni slučaj su Nirnberški zakoni (njemački: Nürnberger Gesetze), koji su usvojeni 15.9. 1935, tokom godišnjeg Nirnberškog mitinga Nacističke partije.

Nakon što je 1933. Hitler preuzeo vlast, nacizam je postao zvanična ideologija koja se temeljila na „naučnom“ rasizmu i antisemitizmu.

Nirnberški zakoni klasifikovali su ljude kojima su oba djeda i obje babe bili Njemci kao ljude „njemačke ili srodne krvi“, dok su kao Jevreji bili klasifikovani oni koji su imali troje ili četvoro baba i djeda Jevreja. Osoba sa jednim ili dvoje baba i djeda jevrejskog porijekla je smatrana hibridom, odnosno osobom miješane krvi. Ovi zakoni lišili su Jevreje njemačkog državljanstva i zabranili brak između Jevreja i drugih Njemaca[*].

Nirnberški zakoni su zabranjivali i seksualni odnos između osoba koje su definisane kao Jevreji i drugih Njemaca i zabranjivali Jevrejima učešće u društvenom životu Njemačke.
Nirnberški zakoni su zatim poslužili nacistima da tokom Drugog svjetskog rata izvrše supremaciju, agresiju i genocid nad Jevrejima.

Treći slučaj zloupotrebe pisane riječi za nadvladu i genocid nad drugim je naš slučaj, slučaj Bošnjaka. Ovaj put agresor koristi književnost kao temelj za izgradnju ideologije, prema kojoj su pripadnici islama niža rasa a sam islam lažna vjera, zato ih treba uništiti ili pak staviti pod punu kontrolu. Književnici sa antiislamskim i antibošnjačkim djelima su brižljivo birani, a njihova djela uključivana u obaveznu školsku lektiru. Na taj način je indoktrinacija generacija i generacija netrpeljivošću i mržnjom osigurana upravo zloupotrebom obrazovnog sistema.

Od mnoštva autora sa izrazitim antiislamskim sadržajima navodimo samo neke najistaknutije: Zuvdija Hodžić, Neko zove (Trag i Obraz), Skender Kulenović, Stojanka majka Knežopoljka, Danilo Kiš, Peščanik, P. P. Njegoš, Gorski vijenac… (Navedene autore smo već ranije obradili na web-magazinu Bosnjaci.net).

Nirnberški zakoni su završili na bunjištu istorije, Biblija i navedeni književnici pa su sve popularniji i popularniji.


*] Wikipedija – slobodna enciklopedija

VRH



Ostali prilozi:
» VRIJEME BEZ VRHA: BOŠNJACI IZMEĐU SJEĆANJA NA VODSTVO I POTREBE ZA NOVIM AUTORITETOM
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 04. November 2025 20:14
» VENECUELA U GEOPOLITIČKIM RALJAMA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 03. November 2025 16:23
» KAD NEMAR POSTANE SAUČESNIK ZLA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 02. November 2025 15:13
» KADA VJERA POSTANE ORUŽJE: SVIJET PRED NOVIM ISPITOM HUMANOSTI
Džebrail Bajramović | 02. November 2025 15:00
» SAFET ORUČEVIĆ JE NAŠA IKONA VITEŠKA
Mr. Milan Jovičić, mostarski Sarajlija, Bosanac | 01. November 2025 13:48
» FENOMEN MUHAREM BAZDULJ
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 01. November 2025 13:38
» KAKO SVE SARAJEVSKI „CIONISTI“ PONIŽAVAJU SARAJEVO
Amir Telibećirović | 01. November 2025 12:11
» DA LI SMO DOVOLJNO SHVATILI ŠTA JE PROBLEM?
Sulejman Aličković | 01. November 2025 11:51
» KOMENTAR U ZORU POSJETE PAPE LEONA XIV TURSKOJ: PUT VJERE, HISTORIJE I ODGOVORNOSTI
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 30. October 2025 19:26
» EVROPA MORA POKAZATI DA VJERUJE U UKRAJINU
Božidar Proročić, književnik i publicista | 30. October 2025 16:48
» BOŠNJAK I/ILI “BOSANAC I HERCEGOVAC“?
Akademik prof. dr. Ferid Muhić | 28. October 2025 13:15
» MRŽNJA POD GUSLAMA GORSKOG VIJENCA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 28. October 2025 01:31
» RULJA ILI MRŽNJA?
Božidar Proročić, književnik i publicista | 27. October 2025 14:05
» RS POD AMERIČKIM REFLEKTORIMA
Akademik prof. dr. Adamir Jerković | 26. October 2025 21:40
» VRIJEDNOST NEPREVODIVOG
Fatmir S. Bači | 26. October 2025 21:36
» DODIK U BIJELJINI - KAD NARCIS PROGOVORI U TREĆEM LICU LUDILA
Dr. Mustafa Cerić, reisu-l-ulema (1993 - 2012) | 25. October 2025 13:12
Ostali prilozi istog autora:
» REMZO SKENDEROVIĆ I NJEGOŠ
22. October 2025 13:58
» NJEGOŠ, IVO I ADO
22. May 2025 14:51
» MIZOGINIJA U GORSKOM VIJENCU
06. March 2025 14:24
» TRIJEBIMO GUBU IZ TORINE!
13. December 2024 15:35
» JASENOVAC I GORSKI VIJENAC
17. November 2024 16:12
» JAKOV DAKOVIĆ O NJEGOŠU
12. November 2024 18:32
» DOKAZI MEŠE SELIMOVIĆA
17. October 2024 21:17
testamentanimbnetr.gif
2.jpg
Alipashabanner.jpg
ZohranMamdaniMayorNYC1a.jpg
28 Susreti Bosnjaka Sjeverne Amerike1g.jpg
AdaBojanaKuca.jpg
Optuzujembann.jpg
Feljtonalijaizetbegovicl 100godina.jpg
fastvee.gif
EnesTopalovic54.jpg
AtentatnaBosnuavdohuseinovic1mart2022ad.jpg
Beharban.jpg
DokfilmBosnjaci454.jpg
hrustanbanner20april2020.jpg
BANA34234.jpg
ArmijaBiH.gif
NjegosMilo.jpg
bosanskahistorijabanner.png
zlatni ljiljani.jpg
njegosvirpazar.gif
Istraga-poturica.gif
hotel_hollywood_ilidza_sarajevo.gif